Logo

Moje autorytety

Moje autorytety

Z jednej strony dobre maniery zanikają, z drugiej widać „modę” na mówienie, pisanie i odwoływanie się do zasad etykiety i savoir-vivre. W księgarniach i Internecie odnajdziemy mnóstwo różnorodnych lifestyle’owych poradników i publikacji traktujących o regułach właściwego zachowania. Ale czy wśród nich można znaleźć takie, które wyszły spod pióra prawdziwych znawców tematu, czyli autorytetów?

I tak, i nie…. Najpierw musimy uświadomić sobie, że dobre maniery, savoir-vivre, etykieta biznesu to zagadnienia niezwykłe, będące wartością samą w sobie, nie biorące się znikąd i wreszcie mające swoje pochodzenie. Co więcej nieodłącznie związani są z nimi wybitni znawcy, którzy poświęcili się ich zgłębianiu i popularyzowaniu. Etykieta nie istnieje bez właściwych ponadczasowych wzorców i autorytetów.

Prowadzenie bloga o takiej tematyce wymaga bazowania na wiedzy i doświadczeniu ekspertów tematu, albowiem klasycznych zasad nie można ustanawiać samodzielnie i tak po prostu. Klasyczne reguły są ponadczasowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, czasem jedynie aktualizowane o „ducha” czasu w zmieniającym się świecie. Są bowiem zasady niezmienne, stałe, obowiązujące zawsze i na zawsze oraz takie, które budowane są na nowo, gdyż zmieniający świat wymaga regulowania coraz to nowych obszarów i sfer życia, z którymi nie mieliśmy kiedyś do czynienia.

Dla mnie największym i bezwzględnym autorytetem jest Edward Pietkiewicz, nieżyjący już wybitny ekspert i znakomity popularyzator sztuki form towarzyskich i znawca protokołu dyplomatycznego. Autor wielu poradników, wykładowca, wicedyrektor protokołu dyplomatycznego w MSZ, wreszcie dyplomata (ambasador m.in. w Finlandii i Szwajcarii). Swego czasu (lata 90-te) prowadził też niezwykłą rubrykę poświęconą savoir-vivre w miesięczniku „Twój Styl” (szczęśliwie dysponuję kilkunastoma egzemplarzami - dziękuję Ci Mamo). Być może dla niektórych „pietkiewiczowskie” zasady „trącą dziś myszką” - dla mnie są ponadczasowe. W piękny i absolutnie wyjątkowy sposób opisywał kontakty międzyludzkie bazujące na szacunku wobec drugiego człowieka, poszanowaniu prywatności, dyskrecji, tolerancji oraz wzajemności. Dzięki niemu odkryłam niezwykły czar i wartość klasycznych zasad ułatwiających nam życie

Wśród najciekawszych pozycji książkowych Edwarda Pietkiewicza znajdują się poniższe tytuły. Szczęśliwie dysponuję nimi wszystkimi, ale dziś można spotkać je już tylko w antykwariatach i bibliotekach.

 

 

Podobne wpisy

Czy można wysłać MANIERY na WAKACJE?

Czy można wysłać MANIERY na WAKACJE?

Prawdopodobnie większość z nas odlicza już czas do… urlopu. Z jeszcze większym prawdopodobieństwem robi to z niecierpliwością, prawdziwym utęsknieniem i entuzjazmem. Po długim okresie mniej lub bardziej wzmożonej pracy chcemy po prostu odpocząć. Ale czy nasze maniery też mają prawo na relaks? Czy można bez żadnych skrupułów wysłać ja na wczasy?
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze