Logo

O blogu

Idea bloga GOODMANNERS.PL zrodziła się w mojej głowie już jakiś czas temu, ale realizacja mojego marzenia wymagała nie tylko czasu, ale także odwagi i wsparcia bliskich mi osób.

GOODMANNERS.pl powstał po to, by w przystępny i przyjazny sposób promować kulturalne relacje międzyludzkie i przywracać do życia to, co według mnie odchodzi w zapomnienie – piękne klasyczne zasady savoir-vivre oparte na wzajemnym szacunku i tolerancji. W dużym skrócie to blog poświęcony etykiecie biznesowej i towarzyskiej.

Sympatyczne i przyjazne wrażenie to nie tylko dobre maniery, lecz również dobry interes – tak napisała kiedyś Emily Post – amerykańska znawczyni zasad dobrego wychowania. Dziś wielu z nas traktuje „maniery” jako przeszkodę, niepotrzebną trudność a wręcz coś co „trąci myszką” – jest nieaktualne i nudne (szczególnie w tradycyjnym ujęciu). Warto jednak spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy – perspektywy niezwykłego komfortu, który nam dają, czyli gwarancji swobody i pewności w każdej sytuacji. Dobre maniery (ang. good manners) po prostu ułatwiają nam życie, ale wymagają też szczególnej uwagi – muszą być pielęgnowane, tak aby były stosowane zawsze i wszędzie.

Każdy z nas powinien uświadomić sobie, że dbałość o właściwe zachowanie, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, nie jest żadnym luksusem, a koniecznością jeśli tylko chcemy być profesjonalni i konkurencyjni. Owszem, codzienny pośpiech powoduje, że ignorowanie dobrych manier usprawiedliwiamy brakiem czasu, wygodą (wygodnictwem) oraz założeniem, że przecież inni także nie przywiązują do nich szczególnej wagi, ale nie tędy droga… Podobnie nie powinniśmy „uwspółcześniać”, „uelastyczniać” i interpretowanie reguł savoir-vivre i etykiety wedle własnego uznania, ponieważ przynosi to więcej szkody niż pożytku.

Najpiękniejsze są klasyczne, albowiem zawsze aktualne zasady…

Ostatnio dodane komentarze