DOBRA MANIERA #18
Starszeństwo w dzisiejszych czasach niekoniecznie niesie dobre skojarzenia. Mawia się: „Starość nie radość”, ale w etykiecie ma duże znaczenie i to pozytywne znaczenie.
Starszeństwo kojarzy się z wiekiem. W relacjach towarzyskich istotne jest w wielu sytuacjach: w trakcie powitania, podawania dłoni, ustępowania miejsca, przepuszczania przodem, itp. Osoba starsza wiekiem jest jako pierwsza witana przez młodszą (np. poprzez „Dzień dobry), ale jednocześnie to do niej należy inicjatywa podania dłoni. To jej młodszy ustępuje miejsca, przepuszcza ją przodem w drzwiach, czy też proponuje wsparcie w otworzeniu drzwi.
Starszeństwo może budzić wątpliwość w kontekście płci. Towarzysko znaczenie ma również relacja między kobietą i mężczyzną, w której wielokrotnie to kobieta jest traktowana jako pierwsza. Gdy zatem pojawia się wątpliwość odnośnie zachowania młodszej kobiety w stosunku do znacznie starszego mężczyzny warto kierować się intuicją, aczkolwiek niejednokrotnie zalecane będzie w takich okolicznościach skorzystanie z prymatu „skończonych wiosen”.
Starszeństwo to nie tylko wiek. Starszeństwo to również porządek, kolejność i hierarchia wynikające z rangi, czy zajmowanego stanowiska. Dotyczy etykiety biznesu, życia publicznego, dyplomacji. Osoba wyższa rangą, na wyższym stanowisku (bez względu na płeć) wielokrotnie ma decydujący „głos”. Podobnie jak w przypadku wieku to ona witana jest przez osoby na niższych stanowiskach, ale jako pierwsza podaje rękę. Zajmuje najważniejsze miejsce przy stole i pierwsza przemawia.
W odniesieniu do kilku osób na tożsamych stanowiskach w celu określenia ich hierarchii stosuje się niekiedy starszeństwo wynikające z czasu piastowania danego stanowiska lub sprawowania funkcji. Ewentualnie wykorzystywana bywa reguła alfabetu (w odniesieniu do nazwisk).
Warto sięgnąć przy okazji do PRECEDENCJI.
Ostatnio dodane komentarze