Logo

DOBRA MANIERA #15

DOBRA MANIERA #15

Być może niektórzy Panowe zastanawiają się jeszcze czy wypada całować kobiety w rękę? Czy można czynić to w miejscu pracy albo na oficjalnych spotkaniach? Wreszcie, czy jest to kwestia wyłącznie relacji towarzyskich? I czy w ogóle jest to jeszcze funkcjonujący obyczaj?

 

Powyższe pytania prowadzą do tzw. „cmoknosensu”. Współcześnie bowiem całowanie w rękę bywa częściej postrzegane negatywnie niż pozytywnie. Uważa się je za nieco „uwierający”, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, zwyczaj. Mawia się, iż to atrybut Panów „starszej daty”, hołdujących bardzo tradycyjnym zasadom savoir-vivre i raczej relikt przeszłości niż dzisiejsza praktyka.

 

Warto mieć na uwadze, że o ile prywatnie, towarzysko całowanie kobiety w rękę jest akceptowalne, to nie powinno nigdy występować w sytuacjach zawodowych. Służbowo (w pracy, na oficjalnych spotkaniach) nie całujemy w dłoń, unikamy również pocałunku w policzki. Szczególnie, gdy pracujemy w środowisku międzynarodowym kobiety innej narodowości mogą odebrać taki pocałunek pejoratywnie.

 

Jeśli już do pocałunku w dłoń dochodzi, zgodnie z savoir-vivre,  zasadne jest wyłącznie markowanie pocałunku (tylko zbliżenie ust mężczyzny do dłoni damy) lub ewentualnie dotknięcie ustami, ale niezwykle subtelne. Mężczyzna winien delikatnie chwycić dłoń kobiety, a następnie pochylić się lekko, nie ciągnąc na siłę jej dłoni w kierunku swoich ust. Wśród grupy kobiet każda powinna dostąpić tego zaszczytu. Unikamy natomiast całowania w rękę pod gołym niebem i w miejscach użyteczności publicznej.

 

Na koniec wskazówka dla Pań. W złym tonie jest wymuszanie pocałunku poprzez ostentacyjne unoszenie ręki do góry w trakcie powitania z mężczyzną.

 

Dla niektórych cmok ma sens, a dla innych to nonsens, ale nie zniknął jeszcze definitywnie z naszej rzeczywistości.

 

 

 

Podobne wpisy

CMOK ma sens czy to nonsens?

CMOK ma sens czy to nonsens?

Lada moment rozpoczynam spotkanie. Klient właśnie przyszedł. Miło z jego strony, bo jest bardzo punktualny. To mężczyzna w średnim wieku o przyjemnej aparycji, elegancki, zadbany. Powitał mnie standardowym „Dzień dobry”. Spodziewałam się, że uzupełni je podaniem dłoni, ale uczynił inny gest…
Więcej...

Proszę Pani…. SŁOWNIK DLA PANI

Proszę Pani…. SŁOWNIK DLA PANI

Obrazki, wypunktowania, mało tekstu i w konsekwencji niewiele zaangażowania czasowego i wysiłku. Tak współcześnie najczęściej przyswajamy informacje. Brak czasu, wielość codziennych obowiązków i zadań generuje rosnące potrzeby bardziej przystępnego sposobu uczenia się. W związku z tym wyjścia nie ma – savoir-vivre czasem również musi być zaprezentowany w sposób uproszczony…
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze