Logo

Czy gender i etykieta mają coś wspólnego?

Czy gender i etykieta mają coś wspólnego?

Gender to pojęcie, które ostatnio eksplodowało i zawładnęło opinią publiczną. Wg serwisu „Słowa na czasie”, któremu patronuje Uniwersytet Warszawski to słowo roku 2013! A czy gender, czyli płeć kulturowa, ma coś wspólnego z etykietą i dobrymi manierami? O, tak – całkiem sporo.

Wydawać się może, że zasady etykiety towarzyskiej i biznesowej są niewiele związane z kwestią płci – człowiek dobrze wychowany to po prostu człowiek dobrze wychowany. Natomiast jeśli się dobrze zastanowimy jest całkiem inaczej. Każda kobieta i każdy mężczyzna zna bowiem z autopsji reguły obowiązujące – co istotne – w prywatnych relacjach, w których płeć ma znaczenie. Przykładem może być chociażby przepuszczanie kobiet przodem i pomoc w zajmowaniu miejsca za stołem poprzez odsunięcie krzesła. Dziś jednakże m.in. za sprawą gender niektóre z tradycyjnych zasad nie są mile widziane.

Współczesne kobiety pragną być silne i niezależne, nie chcą by płeć decydowała o sposobie ich traktowania. Stąd prawdopodobnie część Pań nie życzy sobie, aby Panowie np. ustępowali im miejsca i na każdym kroku pomagali. W efekcie mężczyźni rezygnują z gestów uznawanych kiedyś za zwyczajną grzeczność (naturalnie są też tacy, którzy nigdy nie przywiązywali do nich wagi), która wywodziła się z wzorca rycerskości, kiedy to rycerz chronił swoją białogłowę (czyt. ukochaną kobietę).

Wspomniana grzeczność dotyczyła i dotyczy, co do zasady, sfery towarzyskiej, ponieważ w relacjach zawodowych, zgodnie z etykietą biznesu, płeć nie odgrywa żadnej roli – tutaj liczy się wyłącznie ranga i status. Nieistotne jest zatem czy kobieta czy mężczyzna pełni najwyższą funkcję w firmie, instytucji, organizacji – kluczowe jest zajmowane stanowisko. To stanowiska tworzą hierarchię i determinują sposób postępowania. Relacja jest zatem prosta – to przełożony jest zawsze ważniejszy od podwładnego, to on dyktuje warunki.

Warto zapamiętać zatem, że inaczej postępujemy w relacjach służbowych a inaczej w towarzyskich. Z moich obserwacji wynika, że rozróżnienie tych dwóch sfer nastręcza nam sporo trudności. Być może na zakończenie pomocne będzie ZESTAWIENIE KLUCZOWYCH ZASAD RÓŻNIĄCYCH SIĘ W ETYKIECIE TOWARZYSKIEJ I BIZNESOWEJ. 

 

POWITANIE

W biznesie podwładny wita przełożonego (np. mówiąc uprzejmie „Dzień dobry” mijając go na firmowym korytarzu). Towarzysko młodszy wita starszego a mężczyzna kobietę.

Wyjątek stanowi sytuacja wejścia do pomieszczenia, w którym są już inne osoby – pierwszy wita się zawsze wchodzący niezależnie od wieku i rangi.

 

PRZEDSTAWIANIE SIĘ

W biznesie osoba niższa rangą przedstawiana jest osobie o wyższej randze. Towarzysko mężczyznę przedstawia się kobiecie a młodszego – starszemu. Istotne jest, że inicjatywa znajduje się zawsze po stronie osoby starszej (towarzysko) i wyższej rangą (biznesowo).

 

PODAWANIE DŁONI

W biznesie to przełożony podaje dłoń podwładnemu (wyższy rangą niższemu rangą). Towarzysko kobieta podaje dłoń mężczyźnie, osoba starsza osobie młodszej.

 

Nic trudnego. Powodzenia!

A ciąg dalszy dotyczący zgłębiania powyższych zasad nastąpi...

Podobne wpisy

Moje autorytety

Moje autorytety

Z jednej strony dobre maniery zanikają, z drugiej widać „modę” na mówienie, pisanie i odwoływanie się do zasad etykiety i savoir-vivre. W księgarniach i Internecie odnajdziemy mnóstwo różnorodnych lifestyle’owych poradników i publikacji traktujących o regułach właściwego zachowania. Ale czy wśród nich można znaleźć takie, które wyszły spod pióra prawdziwych znawców tematu, czyli autorytetów?
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze