Logo

JAK ROZUMIEĆ SŁOWO „SPREZZATURA”

JAK ROZUMIEĆ SŁOWO „SPREZZATURA”

Sprezzatura to pojęcia pojawiające się coraz częściej w świecie mody męskiej. Znane prawdopodobnie wszystkim tym, którzy kochają klasykę i hołdują wartościom takich jak elegancja i estetyka w ubiorze.

 

Sprezzatura najczęściej tłumaczona jest jako nonszalancja, czy też naturalność w noszeniu  klasycznych lub inaczej „wymagających” ubrań. O tym drugim określeniu przeczytać można w intersującej książce Przemysława Bociągi „Nienaganny. Biografia męskiego wizerunku” (Warszawa 2019), w której autor dość trafnie moim zdaniem wskazuje, że sprezzatura polega na tym, by to, co wydaje się trudne i skomplikowane, robić z łatwością. To swoboda noszenia „wymagających” ubrań. Naturalnie pochodzi z języka włoskiego, a Włochy są przecież bardzo istotne dla męskiego ubioru (podobnie jak Wielka Brytania), co więcej to Włochom sprezzatura wyjątkowo dobrze wychodzi.      

 

Sprezzatura może kojarzyć się nie tylko z nonszalancją i swobodą, ale także ze swego rodzaju niedbałością, choć należy podkreślić, że ta prawdziwa jest zwykle drobiazgowo przemyślana i zaplanowana. Efekt w postaci oryginalnego, swobodnego i naturalnego, aczkolwiek wciąż opartego o klasykę, wyglądu jest bowiem kluczowy. Stąd też należy odróżnić ją od niedbalstwa, bylejakości, czy wręcz niechlujnego wizerunku. Nie każdy mężczyzna prawdopodobnie poradzi sobie i udźwignie istotę tej właściwej nonszalancji. Nie każdy będzie potrafił czuć się dobrze w zestawie ubraniowym, który co do zasady jest elegancki, ale uzupełniony o to „coś”, co ową sprezzaturę charakteryzuje.

 

Wdrażając w życie sprezzaturę należy mieć zatem na uwadze klasyczne zasady dotyczące męskiego ubioru, wartości takie jak: elegancja i estetyka, a także osobiste wyczucie i smak. To wszystko istotne jest, by nie przesadzić i nie popaść nie tylko w niedbalstwo, ale nawet śmieszność.

 

Warto pamiętać również, że nie każda okazja nadaje się do zastosowania sprezzatury. W sytuacjach oficjalnych, tam gdzie kluczowe są wskazania dress code (np. oczekiwany będzie strój black tie lub white tie) niestosownym będzie odchodzenie od kanonu i silenie się na oryginalność. Wówczas klasyka, nawet jeśli wydaje się być niekiedy nudna, zdecydowanie będzie najbardziej odpowiednia.

 

Odwagi Panowie.

 

 

PS. Pojęcie sprezzatura wywodzi się tak naprawdę z muzyki. To termin używany już w XV wieku. Oznaczał wówczas swobodę w traktowaniu zapisanego rytmu przy wykonywaniu utworu lub w stosowaniu dysonansów przejściowych podczas komponowania (zgodnie z: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sprezzatura)

 

PS. 2 Wśród mężczyzn, którzy idealnie reprezentowali sprezzaturę wymieniany jest najczęściej Gianni Agnelli (zmarły w 2003 wieloletni szef Fiata). Warto poszperać w Internecie.

 

 

 

Podobne wpisy

Gdzie się podział szyk i co na to Pani Prezydent?

Gdzie się podział szyk i co na to Pani Prezydent?

Pani Prezydent wprawdzie nie mamy, ale kandydatkę na Urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej owszem. Czyniąc takie nawiązanie ponownie wypada mi nieco się wytłumaczyć, wskazując, iż goodmanners.pl wciąż pozostaje politycznie niezaangażowany. Jak jednakże pozostawić zupełnie „z boku” wizerunek potencjalnej Pani Prezydent w przeddzień prezydenckich wyborów?
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze