DOBRA MANIERA #5
SMS jest bardzo użyteczny. Niekiedy niezwykle wygodny. Upraszcza kontakt, przyspiesza go, ułatwia życie. Czasem jednak nie wszystko jest takie proste. Nie zawsze i nie do każdego wypada zwracać się za pomocą SMS.
Zwłaszcza w kontaktach oficjalnych SMS wymaga szczególnej ostrożności. Im osoba wyższa rangą tym bardziej formalnego traktowania wymaga i zazwyczaj zdecydowanie stosowniejsza będzie po prostu rozmowa telefoniczna. Jeśli SMS jest jednakże niezbędny pamiętajmy o zwrotach grzecznościowych (Szanowny Panie/Szanowna Pani), tak by zachować odpowiedni dystans i okazać szacunek. Możemy z nich zrezygnować jedynie, gdyż wywiąże się dłuższy dialog służący dalszej wymianie informacji. Ponadto bezwzględnie w takiej sytuacji podpiszmy wiadomość.
SMS-owanie wymaga odpowiedniej pory dnia. W kontaktach służbowych najwłaściwsze będą godziny pełnienia obowiązków przez adresata wiadomości – najczęściej 8.00-16.00, natomiast nie powinniśmy rozszerzać ich poza 7.00-18.00. Prywatnie w kontaktach ze znajomymi działajmy zgodnie z zasadą „zdrowego rozsądku”. Czasem możemy po prostu wyczuć jaki czas będzie dogodny dla drugiej strony i na co możemy sobie „pozwolić”.
Na SMS-y odpowiadamy możliwie szybko, unikając jednak nazbyt dużego pośpiechu w tworzeniu takiej odpowiedzi. Staramy się uważać na błędy gramatyczne i ortograficzne oraz tzw. literówki. Dbamy o poprawność stylistyczną i jasność komunikatu. Jeżeli wiadomość nie jest kierowana do bliskiego przyjaciela unikamy skrótów i emotikonów.
Decydując się na SMS-owe życzenia (zbliżają się Święta) starajmy się je personalizować. Z reguły życzenia powinna inicjować osoba niższa rangą, „mniej ważna”, młodsza, ale nie będzie dotyczyło to okazji takich jak urodziny i imieniny – wówczas liczy się przede wszystkim solenizant.
Short Message Service jest naszą codziennością, ale również ma swój savoir-vivre.
Ostatnio dodane komentarze