Logo

DOBRA MANIERA #5

DOBRA MANIERA #5

SMS jest bardzo użyteczny. Niekiedy niezwykle wygodny. Upraszcza kontakt, przyspiesza go, ułatwia życie. Czasem jednak nie wszystko jest takie proste. Nie zawsze i nie do każdego wypada zwracać się za pomocą SMS.

 

 

Zwłaszcza w kontaktach oficjalnych SMS wymaga szczególnej ostrożności. Im osoba wyższa rangą tym bardziej formalnego traktowania wymaga i zazwyczaj zdecydowanie stosowniejsza będzie po prostu rozmowa telefoniczna. Jeśli SMS jest jednakże niezbędny pamiętajmy o zwrotach grzecznościowych (Szanowny Panie/Szanowna Pani), tak by zachować odpowiedni dystans i okazać szacunek. Możemy z nich zrezygnować jedynie, gdyż wywiąże się dłuższy dialog służący dalszej wymianie informacji. Ponadto bezwzględnie w takiej sytuacji podpiszmy wiadomość.

 

SMS-owanie wymaga odpowiedniej pory dnia. W kontaktach służbowych najwłaściwsze będą godziny pełnienia obowiązków przez adresata wiadomości – najczęściej 8.00-16.00, natomiast nie powinniśmy rozszerzać ich poza 7.00-18.00. Prywatnie w kontaktach ze znajomymi działajmy zgodnie z zasadą „zdrowego rozsądku”. Czasem możemy po prostu wyczuć jaki czas będzie dogodny dla drugiej strony i na co możemy sobie „pozwolić”.

 

Na SMS-y odpowiadamy możliwie szybko, unikając jednak nazbyt dużego pośpiechu w tworzeniu takiej odpowiedzi. Staramy się uważać na błędy gramatyczne i ortograficzne oraz tzw. literówki. Dbamy o poprawność stylistyczną i jasność komunikatu. Jeżeli wiadomość nie jest kierowana do bliskiego przyjaciela unikamy skrótów i emotikonów.

 

Decydując się na SMS-owe życzenia (zbliżają się Święta) starajmy się je personalizować. Z reguły życzenia powinna inicjować osoba niższa rangą, „mniej ważna”, młodsza, ale nie będzie dotyczyło to okazji takich jak urodziny i imieniny – wówczas liczy się przede wszystkim solenizant.

 

 

 

Short Message Service jest naszą codziennością, ale również ma swój savoir-vivre.   

 

 

Podobne wpisy

Short Message Savoir-Vivre – YES or NO?

Short Message Savoir-Vivre – YES or NO?

Mój telefon nie dzwoni tak często jak telefon mojego męża. Zwykle znacznie częściej otrzymuję Short Message Service, czyli po prostu SMS. Jest ich całkiem sporo każdego dnia, tygodnia, miesiąca, a w ciągu roku chyba nawet trudno byłoby je policzyć. W związku z tym, czy te krótkie wiadomości mają swój savoir-vivre? Proszę uprzejmie – szczegóły poniżej.
Więcej...

CZY TELEFON SIĘ „UCYWILIZOWAŁ”?

CZY TELEFON SIĘ „UCYWILIZOWAŁ”?

Im więcej korzystam z telefonu, tym większą mam nadzieję, że w końcu kontakty telefoniczne się „ucywilizują” – innymi słowy będą odpowiednio umiejscowione w czasie, bardziej kulturalne, empatyczne i nastawione na obustronne zrozumienie. Tym bardziej, że stan epidemii COVID-19 zmusił nas wszystkich do jeszcze częstszego sięgania po to urządzenie.
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze