Logo

DOBRA MANIERA#33

DOBRA MANIERA#33

…doskonale znała niepisane florystyczne zasady obowiązujące w kulturalnym towarzystwie od czasów rycerstwa. Wiedziała nie tylko, jaki kwiat należy dołączyć do przeprosin, lecz także jaki wysłać, gdy człowiek się spóźnił, gdy odezwał się nie w porę oraz gdy zauważywszy obok drzwi młodą damę, nierozważnie zaniedbał swoją partnerkę*….

 

Jakkolwiek powyższe podejście do kwiatów może się w dzisiejszych czasach wydawać nieco osobliwe, to kwiaty również mają swoją etykietę.

 

Kupując kwiaty wybieramy gatunek, który jest w stanie zachować świeżość i dobry wygląd przez minimum kilka godzin. Unikamy jednak tych zarezerwowanych na „określone” okoliczności (chryzantemy). Tradycyjnie wiązanka winna składać się minimum z 3 kwiatów (zwykle jest nieparzysta). Kwiaty wręczamy rozpakowane.

 

Kwiaty dedykowane są przede wszystkim Paniom, aczkolwiek mężczyźni, np. artyści lub ważne osobistości, również zwykli je otrzymywać.  

 

Za kwiatowy upominek dziękujemy i z uznaniem odnosimy się do ich wyboru.  

 

Okoliczności, w których wręczamy kwiaty, poza tradycyjnymi imieninami i urodzinami, mogą być dotyczyć także obecności na przyjęciach i składania różnorodnych wizyt; podziękowania za czas spędzony wspólnie ze znajomymi (kwiaty są wysyłane gospodyni po spotkaniu) oraz koncertów i spektakli, po których chcemy docenić kunszt aktorów (w teatrach dramatycznych kwiaty dostarczane są najczęściej do garderoby, a nie wręczane po ukłonach).

 

Ciekawostką może być, że kiedyś rodzaj wręczanych kwiatów miał bardzo istotną wymowę, np. fiołek oznaczał skromność, bratki – przyjaźń, a czerwona róża oznacza miłość (choć to ostatnie wydaje się niezmienne).

 

 

* Cytat pochodzi z niezwykłej książki „Dżentelmen w Moskwie” autorstwa Amor Towles – PREMIERA 27 września 2017 r. 

Podobne wpisy

JAK POSTĘPOWAĆ W RELACJACH DAMSKO-MĘSKICH?

JAK POSTĘPOWAĆ W RELACJACH DAMSKO-MĘSKICH?

Kiedyś, dawno temu, kobieta znajdowała się wyraźnie na drugim planie. Nic też dziwnego, że małżonkowie zwracali się do Boga z prośbą o synów. Żona musiała być posłuszna mężowi i wykazywać się umiejętnością prowadzenia gospodarstwa domowego. Jej obowiązkiem było również przygotowanie córek do przyszłej roli żony. Uczyła więc swoje pociechy jak być dobrą gospodynią…
Więcej...

„Manierowe” grzeszki

„Manierowe” grzeszki

Dobre maniery są nie zawsze dobre, ale potocznie, gdy mówimy o manierach myślimy raczej o tych dobrych. Być może to zakrawa o myślenie życzeniowe, ale wierzę w takie podejście. Dobre maniery są dla mnie ważne, staram się dostrzegać je i doceniać na każdym kroku, ale nie ukrywam, że nie zawsze jest to możliwe….
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze