DOBRA MANIERA#33
…doskonale znała niepisane florystyczne zasady obowiązujące w kulturalnym towarzystwie od czasów rycerstwa. Wiedziała nie tylko, jaki kwiat należy dołączyć do przeprosin, lecz także jaki wysłać, gdy człowiek się spóźnił, gdy odezwał się nie w porę oraz gdy zauważywszy obok drzwi młodą damę, nierozważnie zaniedbał swoją partnerkę*….
Jakkolwiek powyższe podejście do kwiatów może się w dzisiejszych czasach wydawać nieco osobliwe, to kwiaty również mają swoją etykietę.
Kupując kwiaty wybieramy gatunek, który jest w stanie zachować świeżość i dobry wygląd przez minimum kilka godzin. Unikamy jednak tych zarezerwowanych na „określone” okoliczności (chryzantemy). Tradycyjnie wiązanka winna składać się minimum z 3 kwiatów (zwykle jest nieparzysta). Kwiaty wręczamy rozpakowane.
Kwiaty dedykowane są przede wszystkim Paniom, aczkolwiek mężczyźni, np. artyści lub ważne osobistości, również zwykli je otrzymywać.
Za kwiatowy upominek dziękujemy i z uznaniem odnosimy się do ich wyboru.
Okoliczności, w których wręczamy kwiaty, poza tradycyjnymi imieninami i urodzinami, mogą być dotyczyć także obecności na przyjęciach i składania różnorodnych wizyt; podziękowania za czas spędzony wspólnie ze znajomymi (kwiaty są wysyłane gospodyni po spotkaniu) oraz koncertów i spektakli, po których chcemy docenić kunszt aktorów (w teatrach dramatycznych kwiaty dostarczane są najczęściej do garderoby, a nie wręczane po ukłonach).
Ciekawostką może być, że kiedyś rodzaj wręczanych kwiatów miał bardzo istotną wymowę, np. fiołek oznaczał skromność, bratki – przyjaźń, a czerwona róża oznacza miłość (choć to ostatnie wydaje się niezmienne).
* Cytat pochodzi z niezwykłej książki „Dżentelmen w Moskwie” autorstwa Amor Towles – PREMIERA 27 września 2017 r.
Ostatnio dodane komentarze