Logo

DOBRA MANIERA #11

DOBRA MANIERA #11

Ten kto lubi spacery (nawet mimo niekoniecznie sprzyjającej aury) prawdopodobnie miewał niekiedy problem taki miewa ja. Podobnych trudności mogli napotykać Ci, którzy zazwyczaj się śpieszą. A przecież ulica ma swój savoir-vivre.

 

 

Ulica – a bardziej dokładnie – chodnik, po którym się poruszamy jako piesi wymaga pewnego dostosowania. Kluczowe jest to, że nie żyjemy w próżni, wokół znajdują się inni ludzie, a w opisywanej sytuacji może być ich całkiem sporo.

 

Stosujemy prostą zasadę – poruszamy się prawą stroną. Prawa strona to wyjątkowo ważna reguła. Zapewnia niejednokrotnie pierwszeństwo, decyduje o hierarchii i porządku, jest wyznacznikiem postępowania w wielu sytuacjach. W Polsce (i większości krajów) obowiązuje ruch prawostronny.

 

Gdy idziemy grupą nie zajmujemy całej szerokości chodnika. Spacerujemy wówczas w dwójkę, maksymalnie trójkę, a gdy droga jest wąska – „gęsiego”.

 

Pomijanie reguły prawej strony skutkuje spacerami pełnymi wpadania na siebie, potykania się i wchodzenia sobie w drogę. Niekiedy pokonanie jakiejś odległości jest niemal niemożliwe, a nawet uprzejme przepraszam napotyka na grymas i opór z drugiej strony. A proste trzymanie się właściwej strony przez wszystkich uczestników pieszego ruchu znacznie ułatwiłoby nam życie.

 

 

Prawa strona ułatwia życie.

 

 

 

Podobne wpisy

Moje autorytety

Moje autorytety

Z jednej strony dobre maniery zanikają, z drugiej widać „modę” na mówienie, pisanie i odwoływanie się do zasad etykiety i savoir-vivre. W księgarniach i Internecie odnajdziemy mnóstwo różnorodnych lifestyle’owych poradników i publikacji traktujących o regułach właściwego zachowania. Ale czy wśród nich można znaleźć takie, które wyszły spod pióra prawdziwych znawców tematu, czyli autorytetów?
Więcej...

Ciamkam… bo lubię

Ciamkam… bo lubię

Dla niewtajemniczonych znawców i piewców dobrych manier „ciamkanie” to innymi słowy mlaskanie; głośne jedzenie; cmoktanie, cmokanie. Ciamkać to także smoktać i glamać – jakkolwiek to ostatnie określenie może również wprowadzić mało zorientowanego człowieka w zakłopotanie. Co więcej ciamkać można uzupełnić o siorbać, które prawdopodobnie znane jest szerszej „publiczności”.
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze