Logo

O pewnym symbolu…

O pewnym symbolu…

Brzmi poważnie, gdyż o poważne zagadnienie chodzi. Wprawdzie dotyczy dziedziny rzadko goszczącej na goodmanners, ale nie oznacza to, że nie jest ona godna uwagi. Szczególnie w ostatnim okresie, gdy świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości.

 

Przy tej właśnie okazji doszłam do wniosku, że przydatne, i być może pomocne, będzie napisanie kilku słów na temat jednego z symboli państwowych, który towarzyszy szczególnym datom w naszym narodowym kalendarzu. Używanie wspominanego symbolu regulują przepisy prawa, w tym protokołu dyplomatycznego (w pewnym uproszczeniu – najwyższej formy etykiety normującej oficjalne relacje na poziomie dyplomatycznym) i wymaga on specjalnego postępowania. O czym zatem mowa… o fladze państwowej.

 

Media niejednokrotnie donosiły o pomyłkach i gafach związanych z niewłaściwym umieszczeniem flagi podczas ważnych państwowych uroczystości, bądź wizyt zagranicznych gości. Niekiedy były to bardzo poważne zastrzeżenia, a czasem zarzuty zupełnie bezpodstawne. Zdarzało się również, iż prawdziwych błędów nikt nie dostrzegł i nie zwrócił na nie uwagi.  Co zatem wiedzieć warto o fladze państwowej?

Przede wszystkim – to zapewne nic odkrywczego – flaga ma oficjalny charakter i może być używana tylko w określonych sytuacjach, ponadto stosowanie symboli państwowych wymaga oddawania im czci i szacunku. W konsekwencji należy pamiętać, iż także flagi „dotyka” kwestia precedencji, czyli pierwszeństwa przed innymi symbolami regionów, miast, organizacji i wspólnot. W przypadku wspólnego eksponowania różnych flag właściwe będzie posłużenie się poniższą kolejnością:

  1. flaga państwa gospodarza,
  2. flaga województwa,
  3. flaga powiatu,
  4. flaga gminy,
  5. flagi polskich służb, w tym wojskowych,
  6. flaga polskich organizacji czy instytucji,
  7. flaga innego państwa,
  8. flaga Unii Europejskiej,
  9. flaga organizacji międzynarodowej,
  10. flaga okolicznościowa.

 

Flaga państwowa będzie zatem zawsze pierwsza, aczkolwiek bardzo istotne jest, że w weksykologii (nauce i flagach – o tak, istnieje taka) obowiązuje reguła lewej (dla patrzącego), a nie prawej (jak to jest standardowo) ręki. Cóż to oznacza? Mianowicie w przypadku rozmieszczenia kilku flag miejscem najbardziej zaszczytnym będzie to znajdujące się jako pierwsze po lewej stronie. Dotyczy to również sytuacji, w której flagi są skrzyżowane.

Gdy mamy np. do czynienia z wizytą zagraniczną i do Polski przybywa przedstawiciel obcego państwa, wówczas flaga gospodarza winna zostać umieszczona z lewej strony, natomiast flaga gościa z prawej. Gospodarz dysponuje jednakże prawem odstąpienia swego miejsca gościowi, co jest wyrazem jego szczególnej gościnności. Dosyć ciekawa jest polska praktyka w zakresie zróżnicowanego podejścia w tym zakresie do flag wywieszanych na zewnątrz i wewnątrz budynków. Jak podaje Pan Tomasz Orłowski w przypadku flag umieszczanych na zewnątrz stosuje się pierwszeństwo flagi gospodarza, natomiast w odniesieniu do flag usytuowanych wewnątrz pomieszczeń (np. w trakcie konferencji) polska flaga zwyczajowo ustępuje miejsce fladze składającego wizytę.

Warto wiedzieć również jakie postępowanie z flagami będzie prawidłowe, gdy dojdzie do wizyty na poziomie państw należących do Unii Europejskiej. Otóż, gdy spotkają się dwa państwa, w polskiej praktyce właściwe będzie umieszczenie flagi UE pośrodku pomiędzy flagami państw członkowskich.

Z kolei, gdy sytuacja będzie wymagała rozmieszczenia trzech flag państwowych, polska flaga państwowa powinna znaleźć się na środku. A gdy pojawi się więcej niż 5 masztów służących podniesieniu kilku flag polską flagę należy rozmieścić na obydwu skrajnych pozycjach.

Jeśli natomiast zastanawiamy się jak umieścić flagę na podium, w związku z czyimś przemówieniem, wówczas należy ustawić ją po prawej stronie mówcy z perspektywy publiczności.  

Jednocześnie warto mieć na uwadze niezwykle pomocną regułę alfabetu, która jest stosowana w Unii Europejskiej i innych organizacjach międzynarodowych, które zwykle wymagają rozmieszczenia przed ich siedzibą (np. w trakcie wielostronnych spotkań) wielu flag. Flagi są umieszczane w takich sytuacjach wg kolejności alfabetycznej wynikającej z nazw państw członków.

 

Ponadto poza właściwym usytuowaniem flagi ważne jest stosowne z nią postępowanie. Przede wszystkim flagę państwową podnosi się powoli, z należytą czcią i wyłącznie w ciągu dnia w godzinach porannych (nie później niż do godz. 8.00). Flagę podnosi się zwyczajowo na budynkach (lub przed budynkami) stanowiącymi siedzibę władz państwowych, najczęściej w związku z ważnymi wydarzeniami, które wymagają specjalnej oprawy. Są to np. święta państwowe, żałoba narodowa, wizyty zagraniczne, czy też wybory. Warto wiedzieć również, iż w nocy flaga  powinna być opuszczona lub ewentualnie specjalnie podświetlona. Nie może zostać też zawieszona na jednym maszcie z żadną inną flagą.

Co więcej, wielkość flagi powinna być dostosowana do wielkości budynku, na którym zostanie wywieszona. Podobnie jej rozmiar powinien być dopasowany do wielkości innych flag, z którymi zostanie wywieszona. Nie powinna również dotykać podłoża, ani podłogi. A za najbardziej godny sposób eksponowania flagi uznaje się umieszczenie jej na drzewcu lub maszcie.

 

Ot, taki prosty flagowy poradnik. Wierzę, że może się przydać. Choćby po to, by bacznie i świadomie obserwować otoczenie.

 

PS. A poniżej krótki filmik obnażający m.in. flagowe problemy….

 

 

Część powyższych informacji została zaczerpnięta z książki Pana Tomasza Orłowskiego „Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta” (Warszawa 2010).

Podobne wpisy

O co chodzi z etykietą, savoir-vivre, itd.?

O co chodzi  z etykietą, savoir-vivre, itd.?

Dosyć często spotykam się ze skrajnymi reakcjami na hasło „etykieta” - od entuzjazmu po pełen sceptycyzm. Szczęśliwie zdarza się, że przekonanie o zbędności etykiety przeradza się w prawdziwą potrzebę jej zgłębiania, ale równie często króluje podejście – „nie interesują mnie zasady etykiety, bo wolę nie wiedzieć jakie błędy i gafy popełniam”. W związku z tym na początek proponuję krótkie wyjaśnienie co oznacza etykieta i kilka innych pojęć .
Więcej...

Panie Prezydencie…

Panie Prezydencie…

Na początek muszę zdementować potencjalne plotki – goodmanners.pl pozostaje neutralny politycznie i w świat polityki nie zamierza wkraczać. Ale skoro wybory prezydenckie tuż tuż (bo 10 maja br.) trudno przejść zupełnie obok tego wydarzenia, a szczególnie kwestii prezydentury, gdyż w istotnym stopniu dotyczy ona dobrych manier…
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze