O pewnym symbolu…
Brzmi poważnie, gdyż o poważne zagadnienie chodzi. Wprawdzie dotyczy dziedziny rzadko goszczącej na goodmanners, ale nie oznacza to, że nie jest ona godna uwagi. Szczególnie w ostatnim okresie, gdy świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości.
Przy tej właśnie okazji doszłam do wniosku, że przydatne, i być może pomocne, będzie napisanie kilku słów na temat jednego z symboli państwowych, który towarzyszy szczególnym datom w naszym narodowym kalendarzu. Używanie wspominanego symbolu regulują przepisy prawa, w tym protokołu dyplomatycznego (w pewnym uproszczeniu – najwyższej formy etykiety normującej oficjalne relacje na poziomie dyplomatycznym) i wymaga on specjalnego postępowania. O czym zatem mowa… o fladze państwowej.
Media niejednokrotnie donosiły o pomyłkach i gafach związanych z niewłaściwym umieszczeniem flagi podczas ważnych państwowych uroczystości, bądź wizyt zagranicznych gości. Niekiedy były to bardzo poważne zastrzeżenia, a czasem zarzuty zupełnie bezpodstawne. Zdarzało się również, iż prawdziwych błędów nikt nie dostrzegł i nie zwrócił na nie uwagi. Co zatem wiedzieć warto o fladze państwowej?
Przede wszystkim – to zapewne nic odkrywczego – flaga ma oficjalny charakter i może być używana tylko w określonych sytuacjach, ponadto stosowanie symboli państwowych wymaga oddawania im czci i szacunku. W konsekwencji należy pamiętać, iż także flagi „dotyka” kwestia precedencji, czyli pierwszeństwa przed innymi symbolami regionów, miast, organizacji i wspólnot. W przypadku wspólnego eksponowania różnych flag właściwe będzie posłużenie się poniższą kolejnością:
- flaga państwa gospodarza,
- flaga województwa,
- flaga powiatu,
- flaga gminy,
- flagi polskich służb, w tym wojskowych,
- flaga polskich organizacji czy instytucji,
- flaga innego państwa,
- flaga Unii Europejskiej,
- flaga organizacji międzynarodowej,
- flaga okolicznościowa.
Flaga państwowa będzie zatem zawsze pierwsza, aczkolwiek bardzo istotne jest, że w weksykologii (nauce i flagach – o tak, istnieje taka) obowiązuje reguła lewej (dla patrzącego), a nie prawej (jak to jest standardowo) ręki. Cóż to oznacza? Mianowicie w przypadku rozmieszczenia kilku flag miejscem najbardziej zaszczytnym będzie to znajdujące się jako pierwsze po lewej stronie. Dotyczy to również sytuacji, w której flagi są skrzyżowane.
Gdy mamy np. do czynienia z wizytą zagraniczną i do Polski przybywa przedstawiciel obcego państwa, wówczas flaga gospodarza winna zostać umieszczona z lewej strony, natomiast flaga gościa z prawej. Gospodarz dysponuje jednakże prawem odstąpienia swego miejsca gościowi, co jest wyrazem jego szczególnej gościnności. Dosyć ciekawa jest polska praktyka w zakresie zróżnicowanego podejścia w tym zakresie do flag wywieszanych na zewnątrz i wewnątrz budynków. Jak podaje Pan Tomasz Orłowski w przypadku flag umieszczanych na zewnątrz stosuje się pierwszeństwo flagi gospodarza, natomiast w odniesieniu do flag usytuowanych wewnątrz pomieszczeń (np. w trakcie konferencji) polska flaga zwyczajowo ustępuje miejsce fladze składającego wizytę.
Warto wiedzieć również jakie postępowanie z flagami będzie prawidłowe, gdy dojdzie do wizyty na poziomie państw należących do Unii Europejskiej. Otóż, gdy spotkają się dwa państwa, w polskiej praktyce właściwe będzie umieszczenie flagi UE pośrodku pomiędzy flagami państw członkowskich.
Z kolei, gdy sytuacja będzie wymagała rozmieszczenia trzech flag państwowych, polska flaga państwowa powinna znaleźć się na środku. A gdy pojawi się więcej niż 5 masztów służących podniesieniu kilku flag polską flagę należy rozmieścić na obydwu skrajnych pozycjach.
Jeśli natomiast zastanawiamy się jak umieścić flagę na podium, w związku z czyimś przemówieniem, wówczas należy ustawić ją po prawej stronie mówcy z perspektywy publiczności.
Jednocześnie warto mieć na uwadze niezwykle pomocną regułę alfabetu, która jest stosowana w Unii Europejskiej i innych organizacjach międzynarodowych, które zwykle wymagają rozmieszczenia przed ich siedzibą (np. w trakcie wielostronnych spotkań) wielu flag. Flagi są umieszczane w takich sytuacjach wg kolejności alfabetycznej wynikającej z nazw państw członków.
Ponadto poza właściwym usytuowaniem flagi ważne jest stosowne z nią postępowanie. Przede wszystkim flagę państwową podnosi się powoli, z należytą czcią i wyłącznie w ciągu dnia w godzinach porannych (nie później niż do godz. 8.00). Flagę podnosi się zwyczajowo na budynkach (lub przed budynkami) stanowiącymi siedzibę władz państwowych, najczęściej w związku z ważnymi wydarzeniami, które wymagają specjalnej oprawy. Są to np. święta państwowe, żałoba narodowa, wizyty zagraniczne, czy też wybory. Warto wiedzieć również, iż w nocy flaga powinna być opuszczona lub ewentualnie specjalnie podświetlona. Nie może zostać też zawieszona na jednym maszcie z żadną inną flagą.
Co więcej, wielkość flagi powinna być dostosowana do wielkości budynku, na którym zostanie wywieszona. Podobnie jej rozmiar powinien być dopasowany do wielkości innych flag, z którymi zostanie wywieszona. Nie powinna również dotykać podłoża, ani podłogi. A za najbardziej godny sposób eksponowania flagi uznaje się umieszczenie jej na drzewcu lub maszcie.
Ot, taki prosty flagowy poradnik. Wierzę, że może się przydać. Choćby po to, by bacznie i świadomie obserwować otoczenie.
PS. A poniżej krótki filmik obnażający m.in. flagowe problemy….
Część powyższych informacji została zaczerpnięta z książki Pana Tomasza Orłowskiego „Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta” (Warszawa 2010).
Ostatnio dodane komentarze