Logo

NIBY TYLKO SKARPETKI, A JEDNAK WAŻNE...

NIBY TYLKO SKARPETKI, A JEDNAK WAŻNE...

Niby tylko skarpetki, a okazują się ważne. Wciąż bywają niedoceniane, ale zdarza się też, że traktowane są nadzwyczaj poważnie. Czasem są niemal niedostrzegalne, a innym razem celowo i mocno eksponowane. Tak, chodzi o skarpetki…

Szczególnie te męskie, gdyż stanowią istotną część garderoby i wybranych sytuacjach mogą mieć niemałe znaczenie. To bowiem ważny atrybut eleganckiego, świadomego i pełnego kultury osobistej mężczyzny. To w zasadzie element, który można potraktować jak bieliznę, jednakże wyróżnia je to, że są widoczne, dlatego też dobór wzorów i kolorów czasem powoduje wątpliwości i trudności. A skarpetki potrafią niezwykle uzupełnić i „wykończyć” męski ubiór, zwłaszcza ten elegancki i uroczysty. Co więcej, jest nie bez znaczenia dla otoczenia ze względu na jego jakość i „świeżość”.

Generalnie dostrzec można, iż coraz więcej mężczyzn zwraca uwagę na skarpetki i poświęca im uwagę, także na co dzień, w strojach casualowych. W tym wypadku dowolność i swoboda są znacznie większe niż w przypadku ubiorów „nieformalnych”, czyli eleganckich, na specjalne okazje. Niech przymiotnik „nieformalny” nie będzie mylący – pamiętajmy, że tzw. informal dress to garnitur wedle etykiety ubioru.

W związku z powyższym warto zwrócić uwagę na kilka pomocnych zasad związanych z prawidłowym doborem skarpet do ubioru, a także poznać kilka kluczowych informacji dotyczących tej części męskiej garderoby.

#1 KOLOR

W klasycznym ujęciu skarpety winny być dopasowane do obuwia, ale jednocześnie nie powinny zanadto kontrastować ze spodniami. Częste jest bowiem także zalecenie wskazujące na dobieranie ich do koloru spodni, gdyż skarpeta to swego rodzaju przedłużenie nogawek (korzystnie wpływa na optyczne wydłużenie nóg). Co więcej, skarpety nie powinny zanadto wyróżniać się, odwracając uwagę od całego garnituru. W efekcie bardzo popularne czarne skarpetki nie zawsze się sprawdzą, nawet w bardzo klasycznym wydaniu. Pozornie są uniwersalne, ale w rzeczywistości stosowne będą dość rzadko, raczej na okazje wieczorowe i pogrzeby, gdy nosimy czarne garnitury i czarne buty. W związku z tym warto rozważać inne ciemne barwy, takie jak granat i odcienie szarości.

Inaczej będzie w przypadku stroju codziennego, niezobowiązującego (casual), gdzie kolory mogą być bardziej dowolne. Obecnie kolorowe, wzorzyste skarpetki nikogo już nie dziwią, są wręcz modne. Warto pamiętać jednak o koordynacji kolorystycznej z jakimś wybranych elementem ubioru (nawet innym niż wskazane powyżej spodnie czy buty). Może być nawet niewielka jego część, choćby poszetka, krawat, albo deseń spodni. Ważne, by tworzyły z całą stylizacją spójny zestaw.

Natomiast w jednym przypadku konieczna będzie szczególna ostrożność. Chodzi o białe skarpetki, które zgodnie z klasycznym dress code są traktowane przede wszystkim jako dodatek do ubioru sportowego. Można jednakże spotkać wśród znawców etykiety ubioru (patrz: Bernhard Roetzel) opinie dopuszczające ich noszenie, np.: do białego garnituru i białych butów, które będą charakterystyczne dla tropików.

#2 DŁUGOŚĆ

Przede wszystkim skarpety powinny występować w roli swego rodzaju łącznika pomiędzy butami a spodniami. Winny być też odpowiedniej długości. Legendą owiane są bowiem historie opowiadające o odsłoniętych, i niekoniecznie estetycznych, męskich łydkach, które mężczyzna obnaża w trakcie siadania i zakładania nogi na nogę. Generalną i kluczową regułą eleganckiego stroju męskiego jest zatem ta mówiąca, iż niedopuszczalne jest, aby pomiędzy nogawką spodni i skarpetką powstała przestrzeń odsłaniająca męską nogę w jej całej okazałości. I to niezależnie od pory roku.

Z kolei krótsze skarpetki będą dozwolone przede wszystkim w strojach typu smart casual i casual, zwaszcza w przypadku spodni o węższych nogawkach, które zbyt łatwo nie unoszą się do góry podczas siadania i zakładania nogi na nogę.

Natomiast będą też sytuacje, w których zalecane będzie unikanie skarpet, albo winny być one bardzo krótkie (tzw. stopki). Chodzi głównie o sezon letni, w którym nosi się obuwie takie jak: espardryle, buty żeglarskie, tenisówki i różnorodne mokasyny. W ich przypadku zwykłe skarpetki byłyby po prostu nieestetyczne.

#3 DESEŃ

Najprostszy wybór to skarpety jednobarwne, pozbawione wzorów, jednakże eleganckie skarpety to nie tylko gładkie skarpety w jednym kolorze, ale także te wzorzyste (raczej dyskretne wzory, np. paski, karta). Te drugie wymagają natomiast większych umiejętności w koordynacji poszczególnych elementów garderoby – są zwyczajnie trudniejsze w konstruowaniu całości ubioru.

Natomiast do mniej formalnych zestawów można wybierać skarpetki w bardziej oryginalnej wersji wzorów i faktur. Zdarza się też, że to do nietypowych skarpetek dobierana jest całość stylizacji.

#4 GRUBOŚĆ

Skarpetki winny pasować do stroju także swoją grubością. Nie nosimy grubych bawełnianych skarpet do garnituru i odwrotnie cienkich jedwabnych do stroju sportowego. Cała sztuka to odpowiednia koordynacja.

#4 MATERIAŁY

Skarpetki produkowane są z różnych materiałów. Poza, poniżej opisanymi, jednorodnymi tkaninami współcześnie spotkamy również różnorodne mix-y uzupełnione o dodatki syntetyczne, które mają gwarantować ich lepsze dopasowanie do stopy. Wersje jednorodne to:

Wełna – idealna na każdą porę roku (w zależności od jej grubości wykonywane są z niej skarpetki bardzo lekkie na okres lata oraz bardzo grube - zimowe).

Bawełna – kojarzona głównie ze skarpetkami sportowymi, ale bywa również wykorzystywana do produkcji innych rodzajów skarpet.

Jedwab – jednej z bardziej wyrafinowanych materiałów do produkcji skarpet. Jedwabne skarpety to zdecydowanie symbol elegancji, szczególnie pasują na wieczór.

Kaszmir – najbardziej wyrafinowany materiał, z którego wykonywane są skarpetki, istny skarpetkowy luksus.

Podsumowując, niby skarpetki, a jednak ważne. Gdy korespondują z ubiorem i ich wybór jest przemyślany, męska garderoba wygląda zdecydowanie lepiej.

Photo courtesy of Gratisography

Ostatnio dodane komentarze