Logo

JAK NAPISAĆ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ?

JAK NAPISAĆ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ?

Historia kartek świątecznych sięga XIX wieku, choć prawdopodobnie okres świetności mają już za sobą. Otóż, w 1843 roku pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie Sir Henry Cole, w związku z Bożym Narodzeniem i dużą ilością znajomych, postanowił zamówić u znajomego malarza specjalny rysunek z życzeniami świątecznymi. Następnie powielił go w drukarni i rozesłał do rodziny i przyjaciół.

 

 

Współcześnie kartki pocztowe zdają się tracić popularność. Przegrywają bowiem z e-mailami, sms-ami, czy kartkami rozsyłanymi w formie elektronicznej, a więc formami znacznie prostszymi w przygotowaniu i wymagającymi dużo mniejszego zaangażowania z naszej strony. Cóż, szybkie codzienne tempo i brak czasu skłaniają większość z nas do poszukiwania prostszych rozwiązań i w konsekwencji do rezygnacji z tradycyjnej listownej karty świątecznej, którą należy wybrać, kupić, następnie napisać na niej życzenia, wreszcie zaadresować i wysłać. Po prostu „ułatwiamy” sobie życie.

 

Nie warto jednak zapominać całkiem o tym niezwykle miłym i przyjemnym obyczaju. Napisane odręcznie życzenia świąteczne otrzymane pocztą tradycyjną na wybranej dla nas kartce świątecznej mają wyjątkowy charakter. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia są znakomitą okazją, aby rozważyć powrót do tej tradycji (jeśli z niej zrezygnowaliśmy). Savoir-vivre podpowiada naturalnie na co zwrócić uwagę, aby sposób przygotowania karty i zapisane na niej życzenia stanowiły przejaw grzeczności i dobrych manier.

 

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, iż pomimo tego, że coraz częściej możemy skorzystać z kart z gotową treścią życzeń świątecznych, to dobrym rozwiązaniem będzie nadanie im bardziej indywidualnego wymiaru. Jak pisze prof. dr hab. Małgorzata Marcjanik (Mówimy uprzejmie. Poradnik językowego savoir-vivr’u, Warszawa 2009) szablonowe życzenia są tzw. tekstami minimalnymi, najczęściej anonimowymi, które powielamy w zależności od sytuacji, a ich wartość grzecznościowa z tego powodu jest stosunkowo mała. Dlatego też prawdopodobnie każdy z nas chciałby otrzymać życzenia zawierające coś więcej niż tylko gotową treść podpisaną imieniem nadawcy. Różnorakie poradniki podpowiadają, aby na przykład skorzystać z cytatu lub fragmentu kolędy, gdy nasze umiejętności pisarskie i kreatywność są nieco ograniczone. Natomiast sytuacją, w której szablonowe „życzenia” będą akceptowalne są relacje zawodowe, które co do zasady winny unikać zbyt dużego spoufalania i zażyłości.

 

Zindywidualizowane i eleganckie życzenia na karcie świątecznej winny być też staranie napisane i podpisane przez nadawcę, najlepiej ciemnym długopisem oraz umieszczone w kopercie w odpowiednim rozmiarze.  

 

W kwestii adresowania życzeń warto mieć na uwadze, że wprawdzie popularny skrót „Sz.P.” jest akceptowalny na kopercie (w przeciwieństwie do nagłówka listu tradycyjnego), ale nie zaszkodzi, aby napisać piękniej i pełniej „Szanowna Pani”, „Szanowny Panie”, „Szanowni Państwo”.

 

 

A na zakończenie a propos’ historii kartek pocztowych… w 1900 roku ogłoszono konkurs na polską nazwę kartki pocztowej. Co ciekawe propozycję zgłosił m.in. sam Henryk Sienkiewicz i dzięki niemu do dziś posługujemy się określeniem “pocztówka”.

Podobne wpisy

PODSUMOWANIE 2024 ROKU i 10 LAT…

PODSUMOWANIE 2024 ROKU i 10 LAT…

Ostatni rok był dla goodmanners.pl dość „ubogi”. Wpisów było niewiele, a niemalże brak. Powody były różne, od tych bardziej złożonych, po zupełnie mało wyszukane. Nie zmienia to jednakże nic w zakresie dobrych manier. Nieustająco winniśmy o nie dbać i z pokorą podchodzić do tego, że nie wszystko nam „wypada”. Także w kolejnym 2025 roku.
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze