Logo

Einstein nigdy ich nie nosił…

Einstein nigdy ich nie nosił…

Nieco niedoceniane. Często postrzegane jako mało istotne i właściwie bez znaczenia. Są niemal niedostrzegalne, ale tylko pozornie.  Ponoć trudno się nimi ekscytować, a Einstein nigdy ich nie nosił... a jak jest naprawdę?

 

Otóż, jest wprost przeciwnie (z wyjątkiem informacji o Einsteinie, która jest prawdopodobnie prawdziwa), gdyż to ważny atrybut eleganckiego, świadomego i pełnego kultury osobistej mężczyzny. To element ubioru, który może niezwykle uzupełnić i „wykończyć” męski ubiór. Co więcej, jest nie bez znaczenia dla otoczenia ze względu na  jego jakość i „świeżość” (lada moment jasne będzie co mam na myśli…). O co zatem chodzi? To całkiem proste – dziś poświęcę miejsce skarpetkom.

Generalnie wydaje się, iż większość mężczyzn nie przywiązuje do nich szczególnej uwagi i nie zastanawia się nad tym, czy rządzą nimi jakiekolwiek reguły. Natomiast istnieje kilka pomocnych zasad związanych z prawidłowym doborem skarpet do ubioru. Warto poznać również nieco kluczowych informacji dotyczących tej części męskiej garderoby.

 

Przede wszystkim skarpety powinny występować w roli swego rodzaju łącznika pomiędzy butami a spodniami. Winny być też odpowiedniej długości. Legendą owiane są bowiem historie opowiadające o odsłoniętych, i niekoniecznie estetycznych, męskich łydkach, które mężczyzna obnaża w trakcie siadania i zakładania nogi na nogę. Generalną i kluczową regułą jest zatem ta mówiąca, iż niedopuszczalne jest, aby pomiędzy nogawką spodni i skarpetką powstała przestrzeń odsłaniająca męską nogę w jej całej (i często niepotrzebnej) okazałości.

 

Ponadto skarpetki muszą korespondować z ubiorem, w tym jego jakością. Do dobrej jakości butów zdecydowanie nie wypada nosić „byle jakich” skarpet, gdyż te pierwsze stracą na swej atrakcyjności.  A z drugiej strony obuwie pośledniej jakości może nieco bronić się porządnymi skarpetkami.

 

Jeśli chodzi zaś o dobór skarpet do ubioru, należy wziąć pod uwagę:

 

#1 KOLOR

W klasycznym ujęciu skarpety winny być dopasowane do obuwia, ale jednocześnie nie powinny zanadto kontrastować ze spodniami i innymi częściami męskiej garderoby. W związku z tym najbardziej popularne czarne skarpetki nie zawsze się sprawdzą, choć – tak czy owak – najczęściej najbardziej stosowne będą ciemniejsze kolory (czerń, granat, odcienie szarości). Bądźmy jednocześnie ostrożni w przypadku brązu, gdyż co do zasady nie jest to kolor kojarzony z powagą i elegancją, więc nie będzie pasował np. do ubiorów nieformalnych (garnitur). Zdecydowanie lepiej można wykorzystać go na okazje wymagające stroju codziennego, niezobowiązującego (casual).  

Z kolei białe skarpetki zgodnie z klasycznym dress code są traktowane przede wszystkim jako dodatek do ubioru sportowego. Można jednakże spotkać wśród znawców etykiety ubioru (patrz: Bernhard Roetzel) opinie dopuszczające ich noszenie, np.: do białego garnituru i białych butów, które będą charakterystyczne dla tropików. W moim odczuciu nam kojarzą się raczej dosyć negatywnie i stereotypowo z okresem poprzednich dekad, gdzie zdarzało się je nosić mężczyznom do niezbyt „foremnych” garniturów.  

 

#2 DŁUGOŚĆ

W związku z opisywaną powyżej zasadą dotyczącą prawidłowej długości skarpet naturalnie najbardziej odpowiednie będą długie skarpety, a w przypadku garnituru nawet te sięgające do kolan.

W XIX wieku dla zagwarantowania stosownego efektu, i aby zabezpieczyć skarpety przed zsuwaniem, mężczyźni nosili pod kolanami specjalne podwiązki wykonane z elastycznej taśmy wyposażone w sprzączki, do których przypinane były skarpetki. Natomiast pojawienie się wynalazku w postaci ściągaczy do skarpet z czasem zaczęło zastępować takie tradycyjne rozwiązanie.

Jednocześnie krótsze skarpetki będą dozwolone przede wszystkim w strojach typu smart casual i casual, szczególnie do spodni o węższych nogawkach, które nie będą się zbyt łatwo unosić do góry podczas siadania i zakładania nogi na nogę.

 

#3 DESEŃ

Najprostszy wybór to skarpety jednobarwne, pozbawione wzorów, jednakże eleganckie skarpety to nie tylko gładkie skarpety w jednym kolorze, ale także te wzorzyste (np. paski, kratę). Te drugie wymagają natomiast większych umiejętności w koordynacji poszczególnych elementów garderoby – są zwyczajnie trudniejsze w konstruowaniu całości ubioru.

W klasycznym wydaniu najodpowiedniejsze będą dyskretne wzory, choć ponoć Brytyjczycy, postrzegani jako konserwatywni i tradycyjni, a ponadto prawdziwi znawcy męskiego krawiectwa (wspominając choćby Savile Row), lubują się w kolorowych, a nawet bardzo ekstrawaganckich wzorach skarpet.

 

#4 GRUBOŚĆ

Pamiętajmy, że skarpetki winny pasować do stroju także swoją grubością. Nie nosimy grubych bawełnianych skarpet do garnituru oraz odwrotnie cienkich jedwabnych do stroju sportowego. Cała sztuka to odpowiednia koordynacja.

 

I jeszcze kilka słów o skarpetkowych materiałach:

WEŁNA – idealna na każdą porę roku (w zależności od jej grubości wykonywane są z niej skarpetki bardzo lekkie na okres lata oraz bardzo grube - zimowe).

BAWEŁNA – kojarzona głównie ze skarpetkami sportowymi, ale bywa również wykorzystywana do produkcji innych rodzajów skarpet.

JEDWAB – jednen z bardziej wyrafinowanych materiałów do produkcji skarpet. Jedwabne skarpety to zdecydowanie symbol elegancji, szczególnie pasują na wieczór.

KASZMIR – najbardziej wyrafinowany materiał, z którego wykonywane są skarpetki, istny skarpetkowy luksus.

Poza powyższymi jednorodnymi materiałami współcześnie najczęściej spotkamy ich różnorodne mix-y uzupełnione o dodatki syntetyczne, które mają gwarantować ich lepsze dopasowanie do stopy. Należy jednakże zdecydowanie wystrzegać się produktów, które w swym składzie będą miały przede wszystkim sztuczne dodatki. Takie skarpety zagrażają bowiem otoczeniu, albowiem wraz z noszeniem będą traciły swą świeżość, co nie będzie przyjemne zarówno dla noszącego, jak i osób w jego towarzystwie.

 

 

Drodzy Panowie, dbajcie zatem o garderobę stóp. Co więcej, biorąc pod uwagę powyższe informacje oraz kontekst zbliżających się Świąt, nie gniewajcie się już nigdy więcej na okryty swego rodzaju złą sławą prezent w postaci męskich skarpetek. Przecież jeśli będą w odpowiednim kolorze, właściwej długości oraz z naturalnego materiału to znakomity upominek.

 

 

A o prezentach więcej już wkrótce….

 

 

Podobne wpisy

JAK ZMIERZYĆ GARNITUR?

JAK ZMIERZYĆ GARNITUR?

„O gustach się nie dyskutuje”, mówimy zazwyczaj, kiedy chcemy zgrabnie zbyć trudny temat: ktoś ubrał się ohydnie albo urządził dom w paskudnym stylu. Dziś rozumiemy to jako manifest estetycznego liberalizmu: każdemu może podobać się co innego. Ale jeszcze nie tak dawno, kiedy podziały społeczne opierały się na jasno zdefiniowanych przegródkach i systemie wykluczeni, bliższa prawdy byłaby interpretacja: o gustach się nie dyskutuje, bo albo gust się ma, albo nie” (P. Bociąga „Nienaganny. Biografia męskiego wizerunku”, Warszawa 2019).
Więcej...

Przeciętny mężczyzna ma 1 lub 2

Przeciętny mężczyzna ma 1 lub 2

1 lub 2 - więcej raczej, gdy służy celom zawodowym. Przeciętny mężczyzna kupuje go też nie za często, zazwyczaj raz na parę lat. Niektórzy Panowie żartują, że w ciągu całego życia jest zaledwie kilka okazji dla dokonania takiego zakupu. Współcześnie najpopularniejszy jest dwuczęściowy. Posiada różne wersje kolorystyczne i niestety – w zależności od mody – fasony.
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze