DOBRA MANIERA #9
Rewanż, oddanie przysługi, zobowiązanie. Wzajemność jest bardzo istotna dla relacji międzyludzkich. Istotna dla dobrych manier.
Jedna z najbardziej znanych norm regulujących życie „wśród ludzi” mocno ułatwia nam życie. Dzięki niej na uprzejmość odpowiadamy uprzejmością, uśmiechem na uśmiech, wreszcie odwzajemniamy czyjeś wsparcie. Zasada wzajemności, kreując swego rodzaju poczucie zobowiązania pozwala na budowanie stałych i korzystnych stosunków międzyludzkich.
Reguła wzajemności niejako wymaga, by zrewanżować się za to, co od kogoś otrzymujemy, a szanse na odwdzięczenie się otoczeniu mamy niemal w każdej sytuacji, w której występuje jakakolwiek interakcja między ludźmi.
Reguła wzajemności winna być jednakże traktowana wyłącznie w ujęciu pozytywnym, tzn. dobro odwzajemnia dobro. Zło nie może zostać odwzajemnione. Człowiek pełen kultury osobistej nie zwraca innym uwagi na ich błędy, czy też brak dobrego wychowania. Nie krytykuje, nie wytyka potknięć, nie unosi się tylko dlatego, że takie zachowanie spotkało go z drugiej strony. Nawet trudne, niekoniecznie oparte na grzeczności, sytuacje wymagają opanowania i trzymania własnych nerwów na wodzy.
Reguła wzajemności to nie tylko element savoir-vivre. To również ważna zasada wywierania wpływu społecznego. Sformułował ją Robert Cialdini, który badał procesy podejmowania decyzji. Wśród 6 słynnych zasad wskazał właśnie wzajemność. W tym kontekście warto mieć na uwadze, iż działa mocniej, kiedy czynimy coś dla kogoś, kto wcześniej coś zrobił dla nas, a nie tylko, gdy coś mieliśmy obiecane.
Uprzejmość powraca. Czerpmy z wzajemności.
Ostatnio dodane komentarze