Logo

DOBRA MANIERA#27

DOBRA MANIERA#27

Wakacje, urlop, odpoczynek, relaks, plażowanie, leniuchowanie…. i dobre maniery. Tak – dobre maniery - te nie mają wakacji. Kultura osobista jest nie do odpuszczania nawet na urlopie. Savoir-vivre także w takim okresie ułatwia nam życie, oferując przydatne wskazówki.

 

W trakcie wyjazdów, tych krajowych i tych zagranicznych, bezwzględnie pamiętamy, by uszanować potrzeby nie tylko współtowarzyszy podróży, ale i otoczenia. Szacunek i wzgląd na drugiego człowieka to niezmiennie podstawa. Nasze zachowanie nie może zatem zakłócać spokoju innych, winno być opanowane, ciche i nienarażające otoczenia na niepotrzebną złość, czy nawet zakłopotanie.

 

Pomimo czasu luzu nie bez znaczenia jest „stosowny” ubiór. Strój wakacyjny winien być wygodny i swobodny (tzw. casual), ale istotna jest jego czystość, schludność i wzgląd na innych. Wizyta w muzeum, miejscu kultu, świątyni może wymagać odpowiedniego rozeznania i przygotowania. Także w trakcie plażowania pamiętajmy, że pozostajemy „ubrani”. Dosłowna nagość dopuszczalna jest jedynie w specjalnie wyznaczonych miejscach.

 

Obowiązuje nas dbałość o porządek, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Jest to zasada, która szczególnie dotyczy przebywania na świeżym powietrzu, np. pikniku w lesie, czy opalania na plaży. Bezwzględnie sprzątamy i zbieramy wszelkie śmieci, resztki i odpadki, których jesteśmy „twórcami”.

 

Stosujemy się również do odgórnie wyznaczonych zasad. Np. w muzeach, gdzie dość często napotkamy na zakaz fotografowania, obowiązek przywdziania specjalnego ochronnego obuwia, czy nakaz poruszania się wyłącznie wytyczonymi ścieżkami. Do tego dołożyć należy konieczność zachowania ciszy, czy zakaz spożywania posiłków w niewyznaczonych miejscach.

 

Wreszcie uwzględniamy etykietę międzykulturową. Pewne znane nam reguły mają charakter powszechny, ale istnieją też takie, które są zróżnicowane ze względu na odmienne środowisko geograficzne, uwarunkowania historyczne, tradycję, czy też poziom rozwoju cywilizacyjnego. Kluczowe jest to, że jako goście danego miejsca dostosowujemy się do zasad przyjętych przez kraj gospodarza.

 

 

Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie (Antoni Słonimski).

 

 

Podobne wpisy

Czy można wysłać MANIERY na WAKACJE?

Czy można wysłać MANIERY na WAKACJE?

Prawdopodobnie większość z nas odlicza już czas do… urlopu. Z jeszcze większym prawdopodobieństwem robi to z niecierpliwością, prawdziwym utęsknieniem i entuzjazmem. Po długim okresie mniej lub bardziej wzmożonej pracy chcemy po prostu odpocząć. Ale czy nasze maniery też mają prawo na relaks? Czy można bez żadnych skrupułów wysłać ja na wczasy?
Więcej...

Ciąg dalszy refleksji, czyli o życiu na urlopie

Ciąg dalszy refleksji, czyli o życiu na urlopie

Ponoć nie wszyscy potrafimy zachować się na urlopie… być może upragnione i długo wyczekiwane wakacje wyzwalają w nas szczególne emocje. Rzadko pamiętamy też o koniecznym wcześniejszym rozeznaniu na temat miejsca, do którego się wybieramy. Tak czy owak, kontynuując urlopowy wątek na goodmanners.pl przypominamy wpis, który powstał jakiś czas temu.
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze