Logo

DOBRA MANIERA #2

DOBRA MANIERA #2

Lubię ludzi dobrze wychowanych, kulturalnych, z wyczuciem. Lubię słyszeć niewymuszone i naturalne: proszę, dziękuję, przepraszam. Doceniam przyjemny small talk, kontakt wzrokowy, szczery uśmiech i inne miłe gesty. Szanuję dobry uścisk dłoni. Lubię to wszystko prywatnie i zawodowo.

 

 

 

Nie zawsze jednak trafia do mnie to co lubię. Niekiedy napotykam na brak: proszę, dziękuję i przepraszam. Gdy kogoś poznaję ciężko jest nawiązać konwersację, nieszczególnie czuję, iż ktoś zwraca na mnie uwagę – nie uśmiecha się, ani na chwilę nie patrzy mi w oczy. Uścisk dłoni jest mało przyjemny – dłoń podawana jest jakby od niechcenia, jest sztywna i jedynie prześlizguje się wzdłuż mojej ręki. Przyznaję – tego nie lubię.

 

Jakkolwiek nie starałabym się wytłumaczyć takiej sytuacji na próżno szukałabym w niej oznak dobrego wychowania. Są to raczej wyrazy mocno ograniczonego szacunku do drugiego człowieka. Ale czy taka postawa uprawnia człowieka dbającego o maniery do zwracania uwagi innemu na niestosowność jego zachowania? Odpowiedź jest dość prosta: nie – zdecydowanie nie.

 

Człowiek kulturalny, szanujący otoczenie, doceniający wagę relacji międzyludzkich dostrzegając błędy w postępowaniu innych powstrzymuje się od otwartej krytyki, pouczania i moralizowania. Pozostawia wszelkie obserwacje dla siebie. Niezależnie od tego, czy dotyczy to „byle jak” podanej dłoni na powitanie, niepoprawnie trzymanego kieliszka z winem, czy źle dobranego do okazji ubioru.

 

Owszem lubimy oceniać innych. Mam niekiedy wrażenie, iż szczególnie, gdy ocena ta będzie negatywna. Zapominamy jednak, iż publiczne piętnowanie czyiś zachowań wcale nie stoi w zgodzie z regułami savoir-vivre i po prostu nie świadczy dobrze o nas samych.  

 

 

A zatem – człowiek dobrze wychowany nie wytyka innym złego wychowania.

 

Podobne wpisy

„Manierowe” grzeszki

„Manierowe” grzeszki

Dobre maniery są nie zawsze dobre, ale potocznie, gdy mówimy o manierach myślimy raczej o tych dobrych. Być może to zakrawa o myślenie życzeniowe, ale wierzę w takie podejście. Dobre maniery są dla mnie ważne, staram się dostrzegać je i doceniać na każdym kroku, ale nie ukrywam, że nie zawsze jest to możliwe….
Więcej...

Kiedy dobre maniery bywają złe?!

Kiedy dobre maniery bywają złe?!

Jesteś właśnie w restauracji, nieszczególnie wyszukanej. W menu dominują tradycyjne polskie potrawy, w tym sporo dań mącznych: wszelakie kluski, kopytka, pierożki, itd. Goście przy stolikach wkoło takie też dania smakują. Jedni jedzą używając noża i widelca, inni tylko widelca. Więc jak to jest z tymi manierami?
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze