ZAKTUALIZOWANE URLOPOWE PORADY

Co roku w okresie wakacyjnym powraca ten sam temat – maniery na urlopie. Przejmować się, czy nie? Stosować surowo, czy luzować? Niezależnie od odwiecznych dylematów obecna sytuacja wydaje się wymagać aktualizacji podejścia i skierowania go nie tylko w stronę savoir-vivre, ale i osobistej odpowiedzialności.
W obecnych niespotykanych dotychczas okolicznościach część z nas być może zdecyduje się w okresie wakacyjnym pozostać w domach, natomiast część będzie dzielić z innymi wspólną przestrzeń na urlopie. Warto mieć zatem na uwadze, że obowiązywać będą wówczas nie tylko przydatne zalecenia dotyczące dobrego wychowania, ale również konkretne zasady i ograniczenia wynikające z epidemii COVID-19. Będą nimi objęci zarówno personel jak i klienci w hotelach, pensjonatach i innych różnego rodzaju miejscach noclegowych.
Warto zatem powrócić do kilku kluczowych reguł dotyczących podróżowania i urlopowania z uwzględnieniem nowych wymogów, które winniśmy dochować będąc na urlopie.
Przede wszystkim miejmy na uwadze, że w trakcie wyjazdów (w tym roku prawdopodobnie w zdecydowanej większości krajowych) winniśmy uszanować potrzeby nie tylko współtowarzyszy podróży, ale i otoczenia. Szacunek i wzgląd na drugiego człowieka to niezmiennie podstawa. Nasze zachowanie nie może zatem zakłócać spokoju innych, winno być opanowane, ciche i nienarażające otoczenia na niepotrzebną złość, czy nawet zakłopotanie. Nie naruszamy ciszy nocnej i nie gromadzimy zbyt wielu hotelowych „pamiątek” (o ile kosmetyki są dostarczone indywidualnie dla gości, to ręczniki i szlafroki nie powinny trafić do naszego bagażu).
Tym samym przebywając w hotelu, czy pensjonacie, stosujemy się do ogólnie obowiązujących zasad, a obecnie szczególnie tych dotyczących COVID-19. Hotel ma obowiązek poinformować nas jakie procedury bezpieczeństwa są stosowane. Nie bądźmy zatem zdziwieni, iż będą obowiązywały limity gości, którzy mogą przebywać w danej części obiektu oraz jednocześnie zakaz przebywania osób niezakwaterowanych. Informacja o limicie winna zostać umieszczona przed wejściem do hotelu a także w recepcji (przy ustalaniu max liczby gości stosuje się iloczyn: liczba pokoi x 2 osoby).
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego strefy stanowiące ogólnodostępną przestrzeń publiczną będą wymagały noszenia maseczek ochronnych, zarówno przez gości, jak i obsługę. Generalnie w stosunku do obsługi zalecane jest zasłanianie nosa i ust, noszenie rękawiczek ochronnych, zachowanie 2-metrowego dystansu społecznego oraz regularne mycie rąk i czyszczenie miejsc pracy oraz powierzchni takich jak klamki, blaty, poręcze, oparcia (tzw. dezynfekcja bieżąca powinna się odbywać nie rzadziej niż co godzinę). Dotyczy to zarówno recepcji, w której winna być ograniczona liczba osób, jak i pozostałych miejsc. Jednocześnie standardowe sprzątanie pokoi winno zostać ograniczone i wykonywane na życzenie klienta. Warto mieć to na uwadze, aby nie mieć nierealnych oczekiwań.
Wydaje się, że jesteśmy już oswojeni z widokiem wszechobecnych dozowników z płynem dezynfekującym do rąk, które i w hotelach/pensjonatach będą nam towarzyszyć (wraz z instrukcją). Będziemy też zazwyczaj mogli kupić na miejscu (w recepcji) maseczki ochronne (to zalecenie GIS). Warto też wiedzieć, że w każdym obiekcie hotelowym lub noclegowym musi zostać przygotowane pomieszczenie służące do czasowej izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Ponownie dla zagwarantowania bezpieczeństwa.
Ponadto musimy być przygotowani, że nie ze „wszystkiego” na dotychczasowych zasadach skorzystamy. Wszelkie pomieszczenia, w których możemy mieć do czynienia ze skupiskami ludzi (np. siłownia, sala fitness, basen, sale telewizyjne, pokoje/sale zabaw dla dzieci, bary, kluby, itp.) będą funkcjonowały na bardziej surowych warunkach, np. dopuszczalna będzie ograniczona liczba osób ćwiczących na siłowni/w klubie fitness/obiekcie wspinaczkowym wraz z zachowaniem dystansu społecznego, tj. 2 m pomiędzy osobami trenującymi.
Korzystanie z hotelowej restauracji analogicznie będzie nieco mniej dogodne – ale bezpieczniejsze – gdyż, co do zasady, będą mogli z niej korzystać tylko goście zameldowani w hotelu. Dodatkowo niezbędne będzie zachowanie odpowiednich odległości. Tym bardziej starajmy się zachować spokój i umiar, zwłaszcza korzystając z opcji „all inclusive”. Nie tłoczymy się i przestrzegamy wszelkich wskazówek obsługi.
Wreszcie, uwzględniając zasady bardziej uniwersalne, pamiętajmy, iż pomimo wakacyjnego luźnego czasu nie bez znaczenia jest „stosowny” ubiór. Strój wakacyjny winien być wygodny i swobodny (tzw. casual), ale istotna jest jego czystość, schludność i wzgląd na innych. Dotyczy to również przebywania w hotelu, czy innym miejscu wypoczynku. A w trakcie plażowania miejmy na uwadze, że pozostajemy „ubrani”. Dosłowna nagość dopuszczalna jest jedynie w specjalnie wyznaczonych miejscach. Maseczkę ochronną zaś potraktujmy serio, jako element garderoby, gdyż wciąż jest wiele miejsc, które jej wymagają – również na urlopie!
Niezależnie od czasu i miejsca nie lekceważmy dbałości o porządek. Jest to zasada, która szczególnie dotyczy przebywania na świeżym powietrzu, np. pikniku w lesie, czy opalania na plaży. Bezwzględnie sprzątamy i zbieramy wszelkie śmieci, resztki i odpadki, których jesteśmy „twórcami”. Aktualnie chodzi również o różne preparaty do dezynfekcji, czy jednorazowe środki ochrony.
Podsumowując, ważna jest podstawowa zasada dobrego wychowania, czyli pamiętanie o tym, że nie jesteśmy sami. Świadomość, by liczyć się z innymi, ich odczuciami i potrzebami. To kwestia podstawowego szacunku do innych ludzi. I użyteczność – tak jest po prostu dużo łatwiej i przyjemniej żyć (R. Mazurowska, T. Sobierajski, „O sztuce bycia z innymi. Dobre maniery na nowy wiek”).
A teraz także odpowiedzialniej i bezpieczniej.
Ostatnio dodane komentarze