Logo

JAK BYĆ AKTYWNYM i KULTURALNYM?

Zdjęcie do artykułu

62% Polaków jest aktywnych fizycznie, a 48% uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu – wynika z pierwszej edycji raportu MultiSport Index, który pokazuje poziom aktywności fizycznej i sportowej społeczeństwa (wg badania Benefit Systems z Kantar TNS).

 

 

Aktywność fizyczna bardzo cieszy, zwłaszcza ta zaplanowana i przemyślana. Jest bardzo korzystna nie tylko dla ciała, ale i ducha. Jestem jej osobistą fanką i dostrzegam, że pojawia się jako kolejny obszar do zagospodarowania w sferze dobrych manier. Aktywność fizyczna powinna mieć zatem swój savoir-vivre.

Wydaje mi się, że warto zaakceptować kilka kluczowych zasad wiążących się przede wszystkim z korzystaniem z różnych wspólnych przestrzeni, w których możemy uprawiać sport, np. biegać, jeździć na rowerze, czy podnosić ciężary.

 

Zacznę od wskazówek dla bywalców klubów fitness i siłowni, gdyż pojawia się takich miejsc coraz więcej. Po pierwsze, pamiętajmy, że warto przywitać się wchodząc do klubowej szatni, nawet jeśli mamy do czynienia z miejscem, w którym nie jesteśmy zaznajomieni ze wszystkimi wkoło. Powitanie to miły i uprzejmy gest, który nic nie kosztuje.

Po drugie, zawsze zabierajmy ze sobą zmienne obuwie oraz ręcznik. Weźmy bowiem pod uwagę, że obuwie do ćwiczeń pozwoli na zachowanie większej czystości na miejscu, a ręcznik umożliwi bardziej higieniczne korzystanie z różnych urządzeń do ćwiczeń. Pamiętajmy również o pozostawianiu po sobie porządku, tj. odkładaniu na miejsce przyrządów, z których korzystamy. Przed skorzystaniem z danego sprzętu upewniajmy się również, że nie jest zajęty i nikt na nim nie ćwiczy. Nie blokujmy też sprzętów, np. zajmując się plotkami ze znajomą/znajomym, czy układając np. na ławeczce obok różne osobiste rzeczy.

Następnie, uwaga na zapachy. Czyste ubranie treningowe, dbałość o antyperspirant oraz unikanie perfum będą dobrym rozwiązaniem. Kwestia zapachu wyczuwanego od innych osób i to niekoniecznie przyjemnego jest nierzadkim problemem w takich miejscach. Pozornie higiena osobista to „oczywista oczywistość”, nie wymagającą dyskutowania, ale prawdopodobnie niejednej osobie przydarzyło się niezbyt przyjemne zapachowe doświadczenie na siłowni. Dbajmy zatem przede wszystkim o osobistą woń.

Kolejna kwestia – słuchanie muzyki. Nawet, gdy korzystamy ze słuchawek zdarza się, że jest tak głośna, że osoby w pobliżu zmuszone są do słuchania naszej listy przebojów, choć często mogą mieć inne muzyczne gusta. Podobnie warto zachować ostrożność i umiar w wydawaniu rożnych odgłosów, okrzyków, czy niecenzuralnych komentarzy. Nie jesteśmy w klubie sami, korzystamy ze wspólnej przestrzeni. Liczmy się zatem z innymi.

Wreszcie, w trakcie ćwiczeń starajmy się zachowywać odpowiednie odległości od innych osób, aby nie stwarzać zagrożenia, a także dać każdemu swobodną i komfortową przestrzeń.

 

Z kolei w innych miejscach, zwłaszcza na świeżym powietrzu, zwracajmy uwagę na to, by korzystać z przeznaczonej do danej aktywności przestrzeni. W trakcie jazdy na rowerze jeździmy po ścieżce rowerowej, a nie po chodniku. Gdy zaś jesteśmy fanami nordic walkingu nie spacerujemy po ścieżce rowerowej. Bieganie również wymaga uważności, szczególnie na pieszych.

 

 

Kulturalnego trenowania.

 

Podobne wpisy

Kulturalne zakupy

Galerie handlowe pękały w szwach pod koniec roku… i słusznie – nadszedł oczekiwany przez wielu z nas czas wyprzedaży. Ale czy w związku z tym w pogoni za okazjami mamy prawo zapominać o kulturze osobistej i robić zakupy ignorując jakiekolwiek reguły obowiązujące wśród ludzi? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy pomimo zakupowego szału, chcą szanować innych.
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze