Logo

JAK ZROBIĆ KULTURALNY PIKNIK?

Zdjęcie do artykułu

Kulturalne jedzenie kojarzy się przede wszystkim z jedzeniem przy estetycznie nakrytym stole, ale jeść kulturalnie można też w mniej zobowiązujących okolicznościach – mianowicie na świeżym powietrzu. Mamy maj, miejmy nadzieję lepszą pogodę. Czas na piknik.

 

Pomimo specyficznych okoliczności, niestandardowej zastawy stołowej (lub jej braku) piknik nie oznacza braku poszanowania dla ogólnie obowiązujących zasad życia wśród ludzi, w tym zasad spożywania posiłków.

 

Na początek istotne jest odnalezienie atrakcyjnego i wygodnego dla wszystkich uczestników pikniku miejsca. Warto zadbać o stosowne ukształtowanie terenu, dostęp do wody i nasłonecznienie. Aby było przyjemnie i komfortowo niezbędne jest też odpowiednie wyposażenie – koc, być może parasol chroniący przed słońcem, naturalnie jedzenie oraz rzeczy umożliwiające posprzątanie zajmowanego miejsca, gdy już piknik zakończymy. Dbałość o środowisko naturalne winno być cechą człowieka dobrze wychowanego.

 

Ubierzmy się też wygodnie pamiętając, że savoir-vivre  nie narzuca nam szczególnych zasad jeśli chodzi o ubiór. Strój piknikowy powinien być przede wszystkim wygodny i swobodny (tzw. casual), ale też czysty, schludny (pomimo wysokich temperatur pozostajemy „ubrani”).

 

Jeśli chodzi o samo menu, to zwykle w standardzie znajdą się różnorodne przekąski, kanapki i inne proste potrawy niewymagające specjalnych warunków spożywania i przechowywania. Najprościej jest wtedy, gdy są to smakołyki na jeden kęs, albo niewymagające krojenia, co znacząco ułatwia jedzenie w takiej sytuacji.

 

Miejmy na uwadze, iż wspólnie rozpoczynamy jedzenie, wspólnie decydujemy o przerwie na inne aktywności, wspólnie też powracamy do kosztowania smakołyków. Staramy się nie zakłócać spokoju otoczenia, nie jesteśmy hałaśliwi (zwłaszcza na łonie natury) i nie narażamy też innych na niepotrzebną złość, czy zakłopotanie. Warto wcześniej sprawdzić, czy w danym miejscu nie jest zabronione spożywanie napojów alkoholowych.

 

Bezwzględnie na zakończenie porządkujemy miejsce po pikniku. Sprzątamy i zbieramy wszelkie śmieci, resztki i odpadki.

 

Udanego piknikowania.

 

 

 

 

Podobne wpisy

DOBRA MANIERA #26

Smakołyki, którymi możemy delektować się na świeżym powietrzu smakują szczególnie. Piękna pogoda, urokliwe okoliczności przyrody, wreszcie atmosfera relaksu gwarantują niezapomniane doznania. Czas na piknik.
Więcej...

Słoń w składzie porcelany

Właśnie zakończyło się ostatnie wystąpienie. Gospodarz podsumował konferencję i zaprosił gości na poczęstunek. Uczestnicy powoli zaczynają opuszczać salę konferencyjną, ale z czasem, gdy w ich polu widzenia pojawiają się kelnerzy i suto zastawiony bufet zdecydowanie przyspieszają tempa. Zaczyna robić się tłoczno, ciasno, mało elegancko i nieco niekulturalnie…
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze