Logo

JAK PRZYJMOWAĆ I DAWAĆ PREZENTY?

Zdjęcie do artykułu

Prezenty się robi dla przyjemności osoby ofiarującej, nie z powodu osoby otrzymującej (Carlos Ruiz Zafón).

 

Grudzień to czas, w którym jesteśmy obdarowywani, ale też obdarowujemy. Wydaje się jednak, że nie doceniamy tych okoliczności wystarczająco i nie do końca radzimy sobie z okazywaniem wdzięczności. Zapominamy, że otrzymany prezent to wyraz uznania i sympatii, a niekiedy także miłości. Prezent zazwyczaj związany jest z jakąś okazją, choć naturalnie nie ma powodu, aby w naszym życiu pojawiały się również upominki niezwiązane z żadnym konkretnym wydarzeniem.

 

Savoir-vivre podpowiada nam jak poradzić sobie z wyborem prezentu, co nierzadko bywa niełatwe. Wybierając prezent kierujmy się zatem 2 kluczowymi przesłankami: osobistym wymiarem i ceną prezentu. Być może wartość materialna podarunku wydaje się nie do końca istotna, jednakże prezent nie powinien być dla obdarowywanego krępujący, zobowiązujący, „przesadzony”, na co ma wpływ zwłaszcza jego cena (dlatego też usuwamy wszelkie dowody cenowe z upominku). Ponadto wielką zaletą idealnie zaplanowanych prezentów jest ich osobisty charakter, gdyż dzięki niemu będą bardziej cieszyły obdarowywanego, a poza tym będą potwierdzały, iż wręczający naprawdę się postarał. Jednocześnie dobry prezent to taki prezent, który nie będzie dwuznaczny, tzn. nie będzie generował niebezpieczeństwa obrazy obdarowywanego i dziwnych skojarzeń.

 

Otrzymany prezent niezwłocznie po otrzymaniu rozpakowujemy i komplementujemy, nawet jeśli nie do końca przypadł nam do gustu. Bądźmy empatyczni i starajmy się docenić wysiłki osoby, która nas obdarowała. Podziękujmy zatem, aby życzliwość naszego ofiarodawcy winna zostać nagrodzona. Miejmy na uwadze, iż nie należy odkładać nierozpakowanych prezentów „na bok”.  Wyjątkiem od tej reguły mogą być jedynie duże oficjalne uroczystości (np. ślub), w trakcie których ze względów organizacyjnych podziwianie wszystkich upominków byłoby utrudnione.

 

 

Warto zatem obdarowywać i doceniać bycie obdarowywanym. Udanych prezentów.

 

 

Podobne wpisy

Trafiony bądź nie….

To zazwyczaj sposób na wyrażenie wdzięczności, uznania, sympatii, a nawet miłości. Zwykle związany jest z jakąś okazją. Jego wybór zdecydowanie ma znaczenie i najczęściej bywa niełatwy, gdyż winien być nie tylko satysfakcjonujący, ale także niezobowiązujący. Może być różnie odebrany, aczkolwiek w dobrym tonie jest okazanie zadowolenia…
Więcej...

Proszę Pana…. SŁOWNIK DLA PANA

Według Oscara Wilde’a idealny mężczyzna powinien zawsze mówić więcej, niż myśli, i zawsze więcej myśleć, niż mówi. Czy dzięki temu nie tylko wejdzie na drogę do bycia… ale i będzie dżentelmenem? Co zatem winien wiedzieć mężczyzna niemal idealny – tym razem w telegraficznym skrócie?
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze