Logo

DOBRA MANIERA #39

Zdjęcie do artykułu

Stół został nakryty. Obrus jest nienagannie wyprasowany i czysty. Wygląda uroczyście i elegancko. Czas na rozstawienie talerzy. 

 

 

Talerze są różne i w różnych rozmiarach. Mamy do dyspozycji np.: talerz: obiadowy, sałatkowy, deserowy, głęboki talerz do zupy i talerzyk na pieczywo. Gdy szykujemy się na wyjątkową okazję także talerz podstawowy. Stawiamy go na środku nakrycia przygotowanego dla danego gościa w odległości ok. 1 cm od krawędzi stołu (jeszcze przed jego przybyciem). Nie służy on jednak podawaniu dań (bezpośrednio na nim), a jedynie ustawianiu innych talerzy. Na nim umieszczony zostanie bowiem mniejszy talerz na przystawkę i głęboki talerz do zupy (a jeśli zupa jest klarowna – filiżanka z dwoma uszkami). Talerz podstawowy winien zostać uprzątnięty ze stołu przed deserem.

 

Na nakrycie stołowe dla jednego gościa planujemy ok. 60 cm, tak aby goście czuli się komfortowo i nie naruszali wygodny innych towarzyszy w trakcie uroczystości.

 

Kolejny dość rzadki, ale wyjątkowy, element stołowego nakrycia to talerzyk na pieczywo. Jest on umieszczany nieco powyżej talerza podstawowego po lewej stronie. Jest to talerzyk, na którym kładziemy (ukośnie) mały nożyk do smarowania pieczywa masłem i korzystamy z niego właśnie jedząc chleb lub bułeczki.

 

Na koniec wskazówki dotyczące rozmiarów poszczególnych rodzajów talerzy (zwyczajowej średnicy):

Talerz obiadowy – 25-28 cm.

Talerz sałatkowy – 19-21 cm.

Talerzyk na pieczywo – 15-17 cm.

Talerz deserowy – 18,5-21,5 cm.

Głęboki talerz do zupy – 24 cm.

 

 

Cdn.

 

Podobne wpisy

Słoń w składzie porcelany

Właśnie zakończyło się ostatnie wystąpienie. Gospodarz podsumował konferencję i zaprosił gości na poczęstunek. Uczestnicy powoli zaczynają opuszczać salę konferencyjną, ale z czasem, gdy w ich polu widzenia pojawiają się kelnerzy i suto zastawiony bufet zdecydowanie przyspieszają tempa. Zaczyna robić się tłoczno, ciasno, mało elegancko i nieco niekulturalnie…
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze