Logo

DOBRA MANIERA #37

Zdjęcie do artykułu

Celebrować to uroczyście obchodzić jakieś ważne wydarzenie. Celebrować można jednak znacznie więcej…

 

Uroczyste obchodzenie jakiejś okazji kojarzy się zwykle z powagą (niekiedy nieco na pokaz), ceremoniałem i wyjątkowymi okolicznościami. Takowe możemy spotkać przy okazji ważnych świąt i  uroczystości publicznych, gdy to akt publiczny lub obrządek religijny o charakterze oficjalnym przebiega zgodnie z ustalonym porządkiem opartym często na tradycyjnych formach symbolicznych (…) Stosowanie się do tradycyjnych, czasem staroświeckich zwyczajów ma dowodzić powagi odbywanego aktu (T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta, Warszawa 2010). Wówczas bardzo istotne jest wsparcie protokołu dyplomatycznego.

 

Celebrować można także bardziej codzienne i bliższe nam okazje. Świętujemy: urodziny (i narodziny), imieniny, rocznice znajomości, czy ślubu, inne ważne wydarzenia w życiu prywatnym, a także te dotyczące sfery zawodowej. Okazji jest wiele, warto o nich pamiętać i tym bardziej cieszyć się nimi, korzystając z wyjątkowej użyteczności etykiety. To ona podpowiada nam jak: zapraszać gości, obdarowywać innych prezentami, składać życzenia i gratulacje, zachować się na przyjęciach i przy stole, wznosić toasty, witać się i żegnać (albo wyjść po „angielsku”).

 

Celebrowanie to niezwykle miły i warty uwagi obyczaj, który ubogaca życie i sprawia przyjemność nie tyko nam, ale także innym.

 

Podobne wpisy

O co chodzi z etykietą, savoir-vivre, itd.?

Dosyć często spotykam się ze skrajnymi reakcjami na hasło „etykieta” - od entuzjazmu po pełen sceptycyzm. Szczęśliwie zdarza się, że przekonanie o zbędności etykiety przeradza się w prawdziwą potrzebę jej zgłębiania, ale równie często króluje podejście – „nie interesują mnie zasady etykiety, bo wolę nie wiedzieć jakie błędy i gafy popełniam”. W związku z tym na początek proponuję krótkie wyjaśnienie co oznacza etykieta i kilka innych pojęć .
Więcej...

DOBRA MANIERA#25

Wyobrażenie o braku jakichkolwiek reguł w otaczającym nas świecie dla jednych jest ekscytujące, dla innych przerażające. Mamy jednak szczęśliwie savoir-vivre, a dziś także jego święto.
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze