Logo

DOBRA MANIERA#33

Zdjęcie do artykułu

…doskonale znała niepisane florystyczne zasady obowiązujące w kulturalnym towarzystwie od czasów rycerstwa. Wiedziała nie tylko, jaki kwiat należy dołączyć do przeprosin, lecz także jaki wysłać, gdy człowiek się spóźnił, gdy odezwał się nie w porę oraz gdy zauważywszy obok drzwi młodą damę, nierozważnie zaniedbał swoją partnerkę*….

 

Jakkolwiek powyższe podejście do kwiatów może się w dzisiejszych czasach wydawać nieco osobliwe, to kwiaty również mają swoją etykietę.

 

Kupując kwiaty wybieramy gatunek, który jest w stanie zachować świeżość i dobry wygląd przez minimum kilka godzin. Unikamy jednak tych zarezerwowanych na „określone” okoliczności (chryzantemy). Tradycyjnie wiązanka winna składać się minimum z 3 kwiatów (zwykle jest nieparzysta). Kwiaty wręczamy rozpakowane.

 

Kwiaty dedykowane są przede wszystkim Paniom, aczkolwiek mężczyźni, np. artyści lub ważne osobistości, również zwykli je otrzymywać.  

 

Za kwiatowy upominek dziękujemy i z uznaniem odnosimy się do ich wyboru.  

 

Okoliczności, w których wręczamy kwiaty, poza tradycyjnymi imieninami i urodzinami, mogą być dotyczyć także obecności na przyjęciach i składania różnorodnych wizyt; podziękowania za czas spędzony wspólnie ze znajomymi (kwiaty są wysyłane gospodyni po spotkaniu) oraz koncertów i spektakli, po których chcemy docenić kunszt aktorów (w teatrach dramatycznych kwiaty dostarczane są najczęściej do garderoby, a nie wręczane po ukłonach).

 

Ciekawostką może być, że kiedyś rodzaj wręczanych kwiatów miał bardzo istotną wymowę, np. fiołek oznaczał skromność, bratki – przyjaźń, a czerwona róża oznacza miłość (choć to ostatnie wydaje się niezmienne).

 

 

* Cytat pochodzi z niezwykłej książki „Dżentelmen w Moskwie” autorstwa Amor Towles – PREMIERA 27 września 2017 r. 

Podobne wpisy

JAK POSTĘPOWAĆ W RELACJACH DAMSKO-MĘSKICH?

Kiedyś, dawno temu, kobieta znajdowała się wyraźnie na drugim planie. Nic też dziwnego, że małżonkowie zwracali się do Boga z prośbą o synów. Żona musiała być posłuszna mężowi i wykazywać się umiejętnością prowadzenia
gospodarstwa domowego. Jej obowiązkiem było również przygotowanie córek do przyszłej roli żony.
Uczyła więc swoje pociechy jak być dobrą gospodynią…
Więcej...

O co chodzi z etykietą, savoir-vivre, itd.?

Dosyć często spotykam się ze skrajnymi reakcjami na hasło „etykieta” - od entuzjazmu po pełen sceptycyzm. Szczęśliwie zdarza się, że przekonanie o zbędności etykiety przeradza się w prawdziwą potrzebę jej zgłębiania, ale równie często króluje podejście – „nie interesują mnie zasady etykiety, bo wolę nie wiedzieć jakie błędy i gafy popełniam”. W związku z tym na początek proponuję krótkie wyjaśnienie co oznacza etykieta i kilka innych pojęć .
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze