Logo

DOBRA MANIERA#32

Zdjęcie do artykułu

A gdyby tak dać sobie upust i wygarnąć innym brak manier (choć nie przystoi to człowiekowi dobrze wychowanemu)? To może choćby pomyśleć o tym, co denerwuje nas u innych….

 

Oto moja subiektywna lista:

 

  1. Wchodzenie „do” i wychodzenie „z” pomieszczeń z przepychaniem i brakiem poszanowania dla kolejności i jej racjonalności.

 

  1. Poruszanie po schodach, w tym ruchomych, zajmując ich całą szerokość i pomijając zasadę prawej strony.  

 

  1. Brak pozdrowienia poprzez wypowiedzenie „Dzień dobry”, chociażby w sąsiedztwie.

 

  1. Niepozostawianie po sobie porządku (a pozostawianie śmieci) w kinie, parku, na plaży.

 

  1. Zajmowanie miejsc dla osób uprzywilejowanych w komunikacji publicznej.

 

  1. Głośne rozmowy telefoniczne w miejscach publicznych i korzystanie z telefonu w towarzystwie innych znajomych.

 

  1. Przepychanki w sklepowych kolejkach, szturchanie wózkiem, blokowanie kolejki w kasach dla osób uprzywilejowanych.

 

  1. W trakcie spożywania posiłków w restauracji czy towarzystwie: „publiczne” mlaskanie, ciamkanie, wylizywanie sztućców oraz głośne mieszanie kawy/herbaty.

 

  1. Brak poszanowania dla relacji sąsiedzkich przez: nocne i głośne słuchanie muzyki, remonty w trakcie ciszy nocnej, zatrzaskiwanie drzwi przed nosem, palenie papierosów na klatce schodowej.

 

  1. Na drodze: spacerowanie po ścieżkach rowerowych, jeżdżenie rowerem po chodnikach, parkowanie w miejscach niedozwolonych oraz dla osób z niepełnosprawnościami mimo nieposiadania stosownego uprawnienia.

 

Ale …. poza ocenianiem innych nie sposób nie ocenić najpierw siebie.

 

 

Maniery to nie czekoladki. Nie możesz wybierać tych, które najbardziej ci odpowiadają. I z pewnością nie wolno ci odkładać do pudełka tych nadgryzionych  - cytat z niezwykłej książki „Dżentelmen w Moskwie” autorstwa Amor Towles – PREMIERA 27 września 2017 r.  

 

 

Podobne wpisy

Proszę Pana…. SŁOWNIK DLA PANA

Według Oscara Wilde’a idealny mężczyzna powinien zawsze mówić więcej, niż myśli, i zawsze więcej myśleć, niż mówi. Czy dzięki temu nie tylko wejdzie na drogę do bycia… ale i będzie dżentelmenem? Co zatem winien wiedzieć mężczyzna niemal idealny – tym razem w telegraficznym skrócie?
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze