Logo

DOBRA MANIERA#31

Zdjęcie do artykułu

Dylemat: dobre maniery a „sprawa sąsiedzka” jest stary jak świat. Własne „M” zwykle nie gwarantuje świętego spokoju, ale warto wierzyć, iż okazywanie szacunku sąsiadom do nas powróci. Spokój też.

 

Sąsiedztwo ma swoje dobre i złe strony. Aby było bardziej poukładane zazwyczaj wspólnoty mieszkańców decydują się na wewnętrzne regulaminy, bądź są one narzucane im odgórnie. Zwykle regulują zasady w zakresie ciszy nocnej, możliwości prowadzenia prac remontowych, dbania o porządek i części wspólne. Niezależnie od regulaminów winien jednak obowiązywać nas dobry obyczaj.

 

Na początek powitania i pożegnania. Miłym i pożądanym gestem jest kierowanie „Dzień dobry” do napotkanego na korytarzu sąsiada. Analogicznie postąpimy w odniesieniu do osób znajdujących się w windzie w trakcie wchodzenia do niej. Gdy zaś mijamy się z tą samą osobą kolejny raz w ciągu tego samego dnia wystarczający będzie uśmiech. Przy wychodzeniu z windy uprzejmym będzie wypowiedzenie „Do widzenia” lub „Dziękuję”.

 

Wśród zachowań niedopuszczalnych znajdą się: nagłe wiercenie w ścianie bardzo wcześnie rano lub późno wieczorem, huk muzyki w środku nocy, głośne krzyki i rozmowy w trakcie ciszy nocnej, czy nieszanowanie części wspólnych (np. niszczenie ścian, niesprzątanie po sobie, pozostawianie śmieci na korytarzu).

 

Problem czystości dotyczy także sąsiedzkiego otoczenia, szczególnie w odniesieniu do posiadaczy zwierząt. Powszechny nakaz usuwania psich „pozostałości” winien być bezwzględnie respektowany.

 

W sąsiedztwie wiele zależy od nas samych.

 

 

 PS. Bardziej boli zły sąsiad niż rany (przysłowie).

 

Podobne wpisy

JAK RADZIĆ SOBIE W MIEJSCACH PUBLICZNYCH?

Obcowanie z ludźmi to – co zasady – przyjemność. Szczególnie, gdy przyjmiemy założenie, iż istnieją pewne powszechnie stosowane i użyteczne zasady, które ułatwiają nam życie. Dobre maniery są praktyczne. Niby to wiemy, ale teoria nie zawsze staje się praktyką.
Więcej...

Dobre maniery, czyli o GOODMANNERS

Wyobraź sobie, że nie musisz mówić nikomu na powitanie „dzień dobry”, a na pożegnanie „do widzenia. Wyobraź sobie, że nikt nie oczekuje od Ciebie uprzejmego „proszę”, „dziękuję”, ani „przepraszam”. Wyobraź sobie, że w żadnym miejscu nie musisz zwracać uwagi na innych ludzi, ani w pracy, ani na ulicy, ani w jakimkolwiek innym miejscu. Ale czy o to chodzi?
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze