Logo

DOBRA MANIERA #29

Zdjęcie do artykułu

Na palenie warto spojrzeć z perspektywy dobrych manier, w tym uwzględniając perspektywę palacza oraz osób niepalących. Nawyk palenia wymaga umiejętności dostosowania się do szeregu obowiązujących zakazów i coraz mniejszej ilości praw. Dla zdrowia i dobrego obyczaju.

 

Palenie papierosów wpływa na otoczenie. Palący i niepalący są narażeni na różnorodne nieprzyjemne węchowe doznania, a także pogorszenie stanu zdrowia. Palacz nie może zawsze i wszędzie czuć się swobodnie w towarzystwie swojego papierosa.

 

Będąc gościem  domu, w którym się nie pali, nie prosimy o pozwolenie na zapalenie papierosa, chociaż jako niepalący gospodarze winniśmy mieć na uwadze zadbanie o komfort swoich gości palących i zapewnienie im stosownego miejsca do palenia.

 

Generalnie palimy wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Nie palimy zatem w towarzystwie, w którym choć jedna osoba jest niepaląca, a także na ulicy, w miejscach użyteczności publicznej, na plaży, w parku, na klatce schodowej , w windzie oraz wielu innych. Lista zakazów jest długa.

 

Pouczanie i strofowanie palacza nie będzie w dobrym tonie. Uwagę palącemu wypada zwrócić jedynie, gdy pali on w miejscu niedozwolonym i wyłącznie w tym zakresie. Inne komentarze umoralniające i odwołujące się do truizmów takich jak stwierdzenie, że „palenie szkodzi” nie będą na miejscu.  Szczególnie, gdy jest to palacz dla nas anonimowy.

 

Papieros gasimy tylko w popielniczce!

 

 

PS. Dobrze wychowany mężczyzna nie pali w towarzystwie, a elegancki nie pali w ogóle… (H. Żuchowski).

 

 

Podobne wpisy

Proszę Pani…. SŁOWNIK DLA PANI

Obrazki, wypunktowania, mało tekstu i w konsekwencji niewiele zaangażowania czasowego i wysiłku. Tak współcześnie najczęściej przyswajamy informacje. Brak czasu, wielość codziennych obowiązków i zadań generuje rosnące potrzeby bardziej przystępnego sposobu uczenia się. W związku z tym wyjścia nie ma – savoir-vivre czasem również musi być zaprezentowany w sposób uproszczony…
Więcej...

Proszę Pana…. SŁOWNIK DLA PANA

Według Oscara Wilde’a idealny mężczyzna powinien zawsze mówić więcej, niż myśli, i zawsze więcej myśleć, niż mówi. Czy dzięki temu nie tylko wejdzie na drogę do bycia… ale i będzie dżentelmenem? Co zatem winien wiedzieć mężczyzna niemal idealny – tym razem w telegraficznym skrócie?
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze