Logo

Poszetka w brustaszy

Zdjęcie do artykułu

Poszetka w brustaszy - brzmi intrygująco, a może nieco dziwnie? Zdecydowanie tak, nawet dla tych, którzy przywiązują dużą wagę do swojego wizerunku. Warto zapamiętać jednak te dwa słowa, ponieważ są to słowa klucze w męskiej garderobie. Poszetka stanowi wyrafinowany i ponadczasowy drobiazg, a umieszczona w brustaszy niezwykle gustowny dodatek uzupełniający ubiór eleganckiego mężczyzny. A tak bardziej dosłownie chusteczka (poszetka) umieszczona w kieszonce marynarki (brustaszy) to wyraz stylu i smaku.

Noszenie poszetki to potwierdzenie dbałości o szczegóły ubioru, a także tego, że zależy nam na podkreśleniu jego indywidulnego charakteru i stylu. Natomiast samo umieszczenie chusteczki w kieszonce wcale nie jest takie oczywiste i proste.

W trakcie moich wizyt w sklepach z męska modą z „przerażeniem” patrzę na zestawy w postaci krawatu z poszetką w identycznym kolorze, wzorze, a na dodatek z tej samej tkaniny (sic!). Jest to zdecydowanie niewłaściwe, a ponadto niezwykle nudne rozwiązanie. Pierwsza naczelna zasada mówiąca o noszeniu poszetki mówi bowiem, iż poszetka powinna korespondować z pozostałymi elementami stroju, w tym krawatem, ale nigdy nie powinna być identyczna (ten sam wzór i kolor, ten sam materiał). Zgodnie z obowiązującymi regułami jeśli będzie w podobnej tonacji kolorystycznej może posiadać inny wzór lub być gładka, gdy krawat jest wzorzysty. Panowie – macie zatem duże pole do popisu w kreowaniu swoich zestawów ubraniowych i dzięki tej drobnej chusteczce możecie komponować ich znacznie więcej niż dotychczas. Efekt jest prosty – Wasza szafa się „powiększa”.

Poszetki najbardziej wyrafinowane i eleganckie to te jedwabne ręcznie obszywane (zwłaszcza gdy brzeg tkaniny uformowany zostanie w rulonik). Natomiast także inne naturalne włókna – bawełna i len będą dobrym rozwiązaniem. Klasyczna poszetka powinna mieć wymiar ok. 40x40 cm.

Poszetkę klasycznie nosimy do garnituru i strojów formalnych (np. fraka), ale może być ona również znakomitym wykończeniem swobodnego zestawu biznesowego („bez krawata”), zwłaszcza, gdy Panowie nie są fanami krawatów (a tak się zdarza), a chcieliby oryginalnie wykończyć swój strój.

Sposobów składania poszetki jest mnóstwo. Najczęściej spotykane to prostokąt lub trójkąt. Warto jednak w formowaniu chusteczki w kieszonce skorzystać ze swojej kreatywności. Kilka inspiracji można odnaleźć tutaj.

Zatem – drodzy Panowie – noście poszetki, tylko sensownie. A drogie Panie mogą zadbać i pomóc swoim Panom we właściwym doborze tego niezwykłego dodatku.

Oto kilka zdjęć poszetek z kolekcji bliskiej mi osoby.

  • Poszetka granatowa
  • poszetka fioletowa
  • poszetka granatowo-różowa
  • image15.jpeg
  • image10.jpeg
  • image11.jpeg
  • image14.jpeg

Podobne wpisy

Proszę Pana…. SŁOWNIK DLA PANA

Według Oscara Wilde’a idealny mężczyzna powinien zawsze mówić więcej, niż myśli, i zawsze więcej myśleć, niż mówi. Czy dzięki temu nie tylko wejdzie na drogę do bycia… ale i będzie dżentelmenem? Co zatem winien wiedzieć mężczyzna niemal idealny – tym razem w telegraficznym skrócie?
Więcej...

DOBRA MANIERA #14

Poszetka=chusteczka to istotny składnik męskiej garderoby. Gustowny dodatek uzupełniający ubiór eleganckiego mężczyzny. Wreszcie wyrafinowany i ponadczasowy drobiazg umieszczany w brustaszy=kieszonce marynarki.
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze