Logo

DOBRA MANIERA #17

Zdjęcie do artykułu

Dobre maniery i stosowne gesty to znacznie więcej niż po prostu konwenans. Dobre maniery to gwarancja niezwykłego komfortu - dzięki nim czujemy się swobodnie i pewnie w każdej sytuacji – po prostu ułatwiają nam życie.

 

Dobre maniery są bezcenne. Przestrzeganie zasad etykiety to nie tylko kwestia estetyki i społecznego konwenansu, lecz przede wszystkim ważny składnik moralnego treningu. Etykieta jest murem odgradzającym świat cywilizowany od pierwotnej, dzikiej, egoistycznej natury. Kulturę od barbarzyństwa (Adam Aduszkiewicz, Tylko elegancja nas uratuje. Po co nam ta etykieta?, 19.03.2017).

 

Dobre maniery to „coś”, co zazwyczaj „wynosimy z domu” dzięki rodzicom, dziadkom, najbliższemu otoczeniu. Są to zasady tak naturalne, że z czasem przestajemy traktować je jako coś wyjątkowego, stają się rutyną. A dobre maniery wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji.

 

Nikt chyba nie wiedział tyle o znaczeniu etykiety, co Konfucjusz i nikt nie zrobił więcej, by rozwinąć i utrwalić w społeczeństwie zasady etykiety, niż jego uczniowie. Otóż według konfucjanistów etykieta potrzebna jest po to, żeby człowiek nie szedł drogą swej barbarzyńskiej, dzikiej natury, lecz drogą Nieba i humanitaryzmu (Adam Aduszkiewicz).

 

Dobre maniery to szacunek, rozwaga, uważność. To wzgląd na drugiego człowieka. Gdy pozdrawiam rano mijanego na ulicy sąsiada, chcę mu okazać szacunek, gdy staram się nie rozmawiać głośno przez telefon w podmiejskim pociągu, robię to dlatego, że spokój ludzi wokół mnie jest dla mnie ważny (Adam Aduszkiewicz). To drugi człowiek jest w etykiecie tak ważny.

 

Wreszcie w prawdziwej elegancji wyraża się zdolność do przełamania prostackiego samolubstwa, zachłannego dbania o swoje interesy, niechlujnego narzucania się światu ze swoimi nieuporządkowanymi odczuciami i odruchami (Adam Aduszkiewicz).

 

Powyższe cytaty są tak niezwykłe, że nie wymagają komentarza.

 

 

 

PS. Zachęcam do lektury całego artykułu Pana Adama Aduszkiewicza „Tylko elegancja nas uratuje. Po co nam ta etykieta?” na www.coaching.focus.pl.

 

 

Podobne wpisy

Dobre maniery, czyli o GOODMANNERS

Wyobraź sobie, że nie musisz mówić nikomu na powitanie „dzień dobry”, a na pożegnanie „do widzenia. Wyobraź sobie, że nikt nie oczekuje od Ciebie uprzejmego „proszę”, „dziękuję”, ani „przepraszam”. Wyobraź sobie, że w żadnym miejscu nie musisz zwracać uwagi na innych ludzi, ani w pracy, ani na ulicy, ani w jakimkolwiek innym miejscu. Ale czy o to chodzi?
Więcej...

Etykieta człowieka pracującego

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, że ogólnie rzecz biorąc spędzamy w pracy średnio 1/3 doby, a uwzględniając czas potrzebny na sen właściwie jej połowę? Czasem lubimy naszą pracę, czasem nie; czasem sprawia nam większą, czasem mniejszą przyjemnośc, ale z pewnością jest istotną częścią naszego życia.
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze