Logo

DOBRA MANIERA #16

Zdjęcie do artykułu

Szacunek, poważanie, poszanowanie, pochwała, słowa i wyrazy uznania – tak – to ze słownika. A zyskać uznanie i w konsekwencji cieszyć się uznaniem to z życia, choć coraz rzadziej…..

 

Okazywanie uznania to „zamierający” obyczaj. Dość rzadko decydujemy się na taki gest w stosunku do drugiego człowieka. A przecież szacunek i poważanie są istotą dobrych manier i atrybutem człowieka dobrze wychowanego. Taki właśnie człowiek nie powinien mieć żadnych problemów z okazywaniem uznania innym w sytuacjach tego wymagających, choć bardziej właściwie zabrzmi -w sytuacjach, które wedle jego oceny na to zasługują. Winien to być jak najbardziej naturalny, wręcz automatyczny sposób działania. To przecież taki miły gest, który świadczy o naszej ogładzie i znajomości zasad etykiety.

 

Uznanie warto połączyć z zasadą wzajemności, która niejako wymaga, aby zrewanżować się za to, co od kogoś otrzymujemy. Kreując swego rodzaju poczucie zobowiązania pozwala na budowanie stałych i korzystnych relacji. Jeśli ktoś sprawi nam przyjemność, dobrze wykona powierzone mu zadanie, zainteresuje nas czymś, bądź pozytywnie zaskoczy, warto okazać mu wyrazy uznania. Niekiedy wystarczy zwyczajne „dziękuję”, a czasem zasadne jest wskazanie wprost i dosłownie, że ktoś zasługuje na uznanie.

 

Proste – miłe słowo wraca do nas jako miłe słowo, wyrazy uznania w stosunku do drugiej osoby pozwalają oczekiwać tego samego z drugiej strony.

 

 

Pielęgnujmy ten miły obyczaj.

 

Podobne wpisy

Nie nazbyt częsty wyraz uznania

Jesteś w pracy. Szef zleca ci wykonanie konkretnego zadania. Jednocześnie kolega zza biurka prosi o pomoc w służbowych obowiązkach. Asertywność nie jest twoją mocną stroną, więc nie odmawiasz. „Spinasz” się, mobilizujesz i wykonujesz przed czasem polecenie szefa, a na dodatek wspierasz współpracownika, który dzięki tobie dostaje premię. Na zwyczajne ludzkie „dziękuję” nie liczysz, nie marząc już o wyrazach „uznania”…
Więcej...

„Dobrze wychowany” sposób na dobre relacje

Żyjemy w czasach, w których z każdej strony ktoś nam coś podpowiada, doradza, zaleca. Strony www, media społecznościowe, poradniki online i te papierowe ciągle próbują „włożyć” nam coś do głów. Między innymi to, iż warto dbać o relacje z innymi ludźmi – by były po prostu dobre. Zazwyczaj ma to wiele wspólnego z psychologią, ale nie tylko.
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze