Logo

O co chodzi z etykietą, savoir-vivre, itd.?

Zdjęcie do artykułu

Dosyć często spotykam się ze skrajnymi reakcjami na hasło „etykieta” - od entuzjazmu po pełen sceptycyzm. Szczęśliwie zdarza się, że przekonanie o zbędności etykiety przeradza się w prawdziwą potrzebę jej zgłębiania, ale równie często króluje podejście – „nie interesują mnie zasady etykiety, bo wolę nie wiedzieć jakie błędy i gafy popełniam”. W związku z tym na początek proponuję krótkie wyjaśnienie co oznacza etykieta i kilka innych pojęć .  

Etykieta, etykieta biznesowa, savoir-vivre, protokół dyplomatyczny, dobre maniery, dobre wychowanie to kilka pojęć często używanych i zamiennie stosowanych w kontekście wypowiadania się o regułach wskazujących jak zachowywać się w różnych sytuacjach, w życiu zawodowym i prywatnym. W dużym skrócie powyższe pojęcia oznaczają:

ETYKIETA – to porządek oraz formy zachowania wymagane w pewnych środowiskach, np. etykieta biznesu dotycząca relacji w miejscu pracy.

SAVOIR VIVRE – z franc. savoir – wiedzieć i vivre – żyć; to po prostu sztuka życia, czyli zasady regulujące sferę prywatną i towarzyską.

PROTOKÓŁ DYPLOMATYCZNY – to kodyfikacja reguł przyjętych w stosunkach oficjalnych między państwami i ich Przedstawicielami.

DOBRE MANIERY i WYCHOWANIE – to nadanie naturalnej harmonijności kontaktom między ludźmi, czemu służy również stosowanie pewnych reguł.

Pojęcia te nie są całkowicie tożsame i nie powinny być używane w zamienny sposób. Przede wszystkim dotyczą odmiennych sfer i odbiorców obowiązujących reguł. Etykieta biznesowa traktuje o relacjach w miejscu pracy, w biznesie. Natomiast savoir-vivre (inaczej - etykieta towarzyska) dotyczy kontaktów z rodziną i znajomymi. Protokół dyplomatyczny z kolei wkracza na najwyższy poziom relacji pomiędzy państwami i ich reprezentantami, chociażby głowami państw i rządów.

Ciąg dalszy nastąpi.

 

 

Podobne wpisy

DOBRA MANIERA#25

Wyobrażenie o braku jakichkolwiek reguł w otaczającym nas świecie dla jednych jest ekscytujące, dla innych przerażające. Mamy jednak szczęśliwie savoir-vivre, a dziś także jego święto.
Więcej...

DOBRA MANIERA #2

Lubię ludzi dobrze wychowanych, kulturalnych, z wyczuciem. Lubię słyszeć niewymuszone i naturalne: proszę, dziękuję, przepraszam. Doceniam przyjemny small talk, kontakt wzrokowy, szczery uśmiech i inne miłe gesty. Szanuję dobry uścisk dłoni. Lubię to wszystko prywatnie i zawodowo.
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze