Logo

DOBRA MANIERA #11

Zdjęcie do artykułu

Ten kto lubi spacery (nawet mimo niekoniecznie sprzyjającej aury) prawdopodobnie miewał niekiedy problem taki miewa ja. Podobnych trudności mogli napotykać Ci, którzy zazwyczaj się śpieszą. A przecież ulica ma swój savoir-vivre.

 

 

Ulica – a bardziej dokładnie – chodnik, po którym się poruszamy jako piesi wymaga pewnego dostosowania. Kluczowe jest to, że nie żyjemy w próżni, wokół znajdują się inni ludzie, a w opisywanej sytuacji może być ich całkiem sporo.

 

Stosujemy prostą zasadę – poruszamy się prawą stroną. Prawa strona to wyjątkowo ważna reguła. Zapewnia niejednokrotnie pierwszeństwo, decyduje o hierarchii i porządku, jest wyznacznikiem postępowania w wielu sytuacjach. W Polsce (i większości krajów) obowiązuje ruch prawostronny.

 

Gdy idziemy grupą nie zajmujemy całej szerokości chodnika. Spacerujemy wówczas w dwójkę, maksymalnie trójkę, a gdy droga jest wąska – „gęsiego”.

 

Pomijanie reguły prawej strony skutkuje spacerami pełnymi wpadania na siebie, potykania się i wchodzenia sobie w drogę. Niekiedy pokonanie jakiejś odległości jest niemal niemożliwe, a nawet uprzejme przepraszam napotyka na grymas i opór z drugiej strony. A proste trzymanie się właściwej strony przez wszystkich uczestników pieszego ruchu znacznie ułatwiłoby nam życie.

 

 

Prawa strona ułatwia życie.

 

 

 

Podobne wpisy

Dobre maniery, czyli o GOODMANNERS

Wyobraź sobie, że nie musisz mówić nikomu na powitanie „dzień dobry”, a na pożegnanie „do widzenia. Wyobraź sobie, że nikt nie oczekuje od Ciebie uprzejmego „proszę”, „dziękuję”, ani „przepraszam”. Wyobraź sobie, że w żadnym miejscu nie musisz zwracać uwagi na innych ludzi, ani w pracy, ani na ulicy, ani w jakimkolwiek innym miejscu. Ale czy o to chodzi?
Więcej...

Dobre maniery – nie, dziękuję?!

Wyobrażenie o braku jakichkolwiek reguł w otaczającym nas świecie dla jednych jest ekscytujące, dla innych (w tym mnie) przerażające. Natomiast zdarza się, że w odpowiedzi na proste pytanie dotyczące savoir-vivre, zapędzając się w mojej fascynacji klasycznymi zasadami, po drugiej stronie słyszę – „nie dziękuję, wolę nie wiedzieć jakie błędy popełniam”…
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze