Logo

DOBRA MANIERA #9

Zdjęcie do artykułu

Rewanż, oddanie przysługi, zobowiązanie. Wzajemność jest bardzo istotna dla relacji międzyludzkich. Istotna dla dobrych manier.

 

Jedna z najbardziej znanych norm regulujących życie „wśród ludzi” mocno ułatwia nam życie. Dzięki niej na uprzejmość odpowiadamy uprzejmością, uśmiechem na uśmiech, wreszcie odwzajemniamy czyjeś wsparcie. Zasada wzajemności, kreując swego rodzaju poczucie zobowiązania pozwala na budowanie stałych i korzystnych stosunków międzyludzkich.

 

Reguła wzajemności niejako wymaga, by zrewanżować się za to, co od kogoś otrzymujemy, a szanse na odwdzięczenie się otoczeniu mamy niemal w każdej sytuacji, w której występuje jakakolwiek interakcja między ludźmi.

 

Reguła wzajemności winna być jednakże traktowana wyłącznie w ujęciu pozytywnym, tzn. dobro odwzajemnia dobro. Zło nie może zostać odwzajemnione. Człowiek pełen kultury osobistej nie zwraca innym uwagi na ich błędy, czy też brak dobrego wychowania. Nie krytykuje, nie wytyka potknięć, nie unosi się tylko dlatego, że takie zachowanie spotkało go z drugiej strony. Nawet trudne, niekoniecznie oparte na grzeczności, sytuacje wymagają opanowania i trzymania własnych nerwów na wodzy.

 

 

Reguła wzajemności to nie tylko element savoir-vivre. To również ważna zasada wywierania wpływu społecznego. Sformułował ją Robert Cialdini, który badał procesy podejmowania decyzji. Wśród 6 słynnych zasad wskazał właśnie wzajemność. W tym kontekście warto mieć na uwadze, iż działa mocniej, kiedy czynimy coś dla kogoś, kto wcześniej coś zrobił dla nas, a nie tylko, gdy coś mieliśmy obiecane.

 

 

Uprzejmość powraca. Czerpmy z wzajemności.

 

 

 

Podobne wpisy

Proszę Pani…. SŁOWNIK DLA PANI

Obrazki, wypunktowania, mało tekstu i w konsekwencji niewiele zaangażowania czasowego i wysiłku. Tak współcześnie najczęściej przyswajamy informacje. Brak czasu, wielość codziennych obowiązków i zadań generuje rosnące potrzeby bardziej przystępnego sposobu uczenia się. W związku z tym wyjścia nie ma – savoir-vivre czasem również musi być zaprezentowany w sposób uproszczony…
Więcej...

Proszę Pana…. SŁOWNIK DLA PANA

Według Oscara Wilde’a idealny mężczyzna powinien zawsze mówić więcej, niż myśli, i zawsze więcej myśleć, niż mówi. Czy dzięki temu nie tylko wejdzie na drogę do bycia… ale i będzie dżentelmenem? Co zatem winien wiedzieć mężczyzna niemal idealny – tym razem w telegraficznym skrócie?
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze