Logo

DOBRA MANIERA #8

Zdjęcie do artykułu

Nadszedł wyczekiwany przez wiele osób czas… czas wyprzedaży. Pogoń za okazjami nie zwalnia nas jednak z myślenia o kulturze osobistej i naszych manierach. Robiąc zakupy warto mieć na uwadze kilka podstawowych zasad.

 

Rozpoczynając od poruszania się po wszelkiej maści galeriach i centrach handlowych pamiętajmy, że korzystanie z ruchomych schodów rządzi się określonymi regułami. Zawsze ustawiamy się na nich z prawej strony, a jeśli poruszamy się w dwójkę lub trójkę - „gęsiego”, tak aby nie tarasować przejścia innym. Ułatwiajmy sobie życie.  

 

Gdy już dotrzemy do wybranego sklepu, szczególnie odzieżowego, pamiętajmy o pozostawieniu po sobie porządku. Niektórzy klienci, bowiem zwykli zapominać, że przymierzone ubrania, których nie planują kupić, powinny wrócić do obsługi sklepu albo bezpośrednio na swoje miejsce.

 

Gdy z kolei chcemy zapłacić za wybrany towar uszanujmy „instytucję” kolejki i cierpliwie czekajmy na swoją kolej. Jednocześnie pamiętajmy o swoich prawach. Gdy przy kasie okaże się, że produkt, który właśnie wybraliśmy ma inną – wyższą – niż deklarowana cenę, a sprzedawca nie potrafi wyjaśnić nam zaistniałej sytuacji zasadna jest grzeczna odmowa i rezygnacja z zakupu takiego towaru.

 

Wreszcie w trakcie zakupów baczmy na kulturalne korzystanie z telefonu, a szczególnie miejmy na uwadze miejsce prowadzonej rozmowy. Dla otoczenia męczące może być bowiem wysłuchiwanie różnorodnych opowieści, niekiedy błahych a czasem bardzo osobistych. Ogólna zasad jest następująca - w miejscach publicznych staramy się unikać rozmów telefonicznych.

 

 

Zakupy to niejednokrotnie duża przyjemność. Nie robimy ich jednakże w próżni. Nawet w takiej sytuacji dbajmy o maniery.

 

 

Podobne wpisy

Proszę Pani…. SŁOWNIK DLA PANI

Obrazki, wypunktowania, mało tekstu i w konsekwencji niewiele zaangażowania czasowego i wysiłku. Tak współcześnie najczęściej przyswajamy informacje. Brak czasu, wielość codziennych obowiązków i zadań generuje rosnące potrzeby bardziej przystępnego sposobu uczenia się. W związku z tym wyjścia nie ma – savoir-vivre czasem również musi być zaprezentowany w sposób uproszczony…
Więcej...

Proszę Pana…. SŁOWNIK DLA PANA

Według Oscara Wilde’a idealny mężczyzna powinien zawsze mówić więcej, niż myśli, i zawsze więcej myśleć, niż mówi. Czy dzięki temu nie tylko wejdzie na drogę do bycia… ale i będzie dżentelmenem? Co zatem winien wiedzieć mężczyzna niemal idealny – tym razem w telegraficznym skrócie?
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze