Logo

Moje autorytety

Zdjęcie do artykułu

Z jednej strony dobre maniery zanikają, z drugiej widać „modę” na mówienie, pisanie i odwoływanie się do zasad etykiety i savoir-vivre. W księgarniach i Internecie odnajdziemy mnóstwo różnorodnych lifestyle’owych poradników i publikacji traktujących o regułach właściwego zachowania. Ale czy wśród nich można znaleźć takie, które wyszły spod pióra prawdziwych znawców tematu, czyli autorytetów?

I tak, i nie…. Najpierw musimy uświadomić sobie, że dobre maniery, savoir-vivre, etykieta biznesu to zagadnienia niezwykłe, będące wartością samą w sobie, nie biorące się znikąd i wreszcie mające swoje pochodzenie. Co więcej nieodłącznie związani są z nimi wybitni znawcy, którzy poświęcili się ich zgłębianiu i popularyzowaniu. Etykieta nie istnieje bez właściwych ponadczasowych wzorców i autorytetów.

Prowadzenie bloga o takiej tematyce wymaga bazowania na wiedzy i doświadczeniu ekspertów tematu, albowiem klasycznych zasad nie można ustanawiać samodzielnie i tak po prostu. Klasyczne reguły są ponadczasowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, czasem jedynie aktualizowane o „ducha” czasu w zmieniającym się świecie. Są bowiem zasady niezmienne, stałe, obowiązujące zawsze i na zawsze oraz takie, które budowane są na nowo, gdyż zmieniający świat wymaga regulowania coraz to nowych obszarów i sfer życia, z którymi nie mieliśmy kiedyś do czynienia.

Dla mnie największym i bezwzględnym autorytetem jest Edward Pietkiewicz, nieżyjący już wybitny ekspert i znakomity popularyzator sztuki form towarzyskich i znawca protokołu dyplomatycznego. Autor wielu poradników, wykładowca, wicedyrektor protokołu dyplomatycznego w MSZ, wreszcie dyplomata (ambasador m.in. w Finlandii i Szwajcarii). Swego czasu (lata 90-te) prowadził też niezwykłą rubrykę poświęconą savoir-vivre w miesięczniku „Twój Styl” (szczęśliwie dysponuję kilkunastoma egzemplarzami - dziękuję Ci Mamo). Być może dla niektórych „pietkiewiczowskie” zasady „trącą dziś myszką” - dla mnie są ponadczasowe. W piękny i absolutnie wyjątkowy sposób opisywał kontakty międzyludzkie bazujące na szacunku wobec drugiego człowieka, poszanowaniu prywatności, dyskrecji, tolerancji oraz wzajemności. Dzięki niemu odkryłam niezwykły czar i wartość klasycznych zasad ułatwiających nam życie

Wśród najciekawszych pozycji książkowych Edwarda Pietkiewicza znajdują się poniższe tytuły. Szczęśliwie dysponuję nimi wszystkimi, ale dziś można spotkać je już tylko w antykwariatach i bibliotekach.

 

 

  • Savoir-vvre dla kazdego.JPG
  • Przyjecia w biznesie i nie tylko.JPG
  • Konferencje.JPG
  • Dobre obyczaje.JPG

Podobne wpisy

Dobre maniery, czyli o GOODMANNERS

Wyobraź sobie, że nie musisz mówić nikomu na powitanie „dzień dobry”, a na pożegnanie „do widzenia. Wyobraź sobie, że nikt nie oczekuje od Ciebie uprzejmego „proszę”, „dziękuję”, ani „przepraszam”. Wyobraź sobie, że w żadnym miejscu nie musisz zwracać uwagi na innych ludzi, ani w pracy, ani na ulicy, ani w jakimkolwiek innym miejscu. Ale czy o to chodzi?
Więcej...

Etykieta człowieka pracującego

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, że ogólnie rzecz biorąc spędzamy w pracy średnio 1/3 doby, a uwzględniając czas potrzebny na sen właściwie jej połowę? Czasem lubimy naszą pracę, czasem nie; czasem sprawia nam większą, czasem mniejszą przyjemnośc, ale z pewnością jest istotną częścią naszego życia.
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze