Logo

DOBRA MANIERA #1

Zdjęcie do artykułu

Poruszam się nią codziennie. W górę i w dół. Zazwyczaj w swoim miejscu zamieszkania, nieco rzadziej w innych miejscach, chociażby publicznych. Dziś nie usłyszałam ani „Dzień dobry” ani „Do widzenia”….

 

Niezależnie od lokalizacji windy dostrzegam potencjalne wątpliwości dotyczące korzystania z niej wśród osób podróżujących tym „środkiem lokomocji”. Pytania nawiązujące do stosowności zachowania w windzie pojawiają się dość często także na moich szkoleniach.

 

Winda jest jednym z niewielu miejsc pozwalających na pominięcie jednej z kluczowych reguł dobrych manier, czyli zasady starszeństwa. Nieważne bowiem, czy jesteśmy młodsi, czy starsi – obowiązuje w tym wypadku pierwszeństwo, choć w dosyć utylitarnym ujęciu. Otóż, w trakcie wchodzenia do windy liczy się kolejność osób znajdujących się przy wejściu do windy, a dokładniej od tych stojących najbliżej do tych najbardziej oddalonych. Jest to zatem okoliczność nieuwzględniająca nie tylko wieku, ale też płci, rangi czy zajmowanego stanowiska. Przy wychodzeniu jest analogicznie – najpierw windę opuszczają osoby stojące najbliżej drzwi.

 

Niekiedy może się jednakże zdarzyć, że ktoś zapragnie zachować się inaczej – na przykład mężczyzn wyrazi chęć przepuszczenia Pań przodem. Trudno się na takie zachowanie obrazić. Damom zalecam skorzystać. Nie jest to bowiem obowiązek, a jedynie niewymuszona niczym grzeczność.

 

Winda rządzi się zatem swoimi prawami.

 

 

 

 

 

PS. Goodmanners.pl  ma już niemal 3 lata. Wiele tematów mamy już za sobą. Nadszedł czas na coś nowego – krótkie wpisy – każdy traktujący o jednej wybranej zasadzie – wskazówce. Po to, abyśmy jeszcze bardziej ułatwiali sobie życie i czynili je jeszcze przyjemniejszym.   

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Proszę Pani…. SŁOWNIK DLA PANI

Obrazki, wypunktowania, mało tekstu i w konsekwencji niewiele zaangażowania czasowego i wysiłku. Tak współcześnie najczęściej przyswajamy informacje. Brak czasu, wielość codziennych obowiązków i zadań generuje rosnące potrzeby bardziej przystępnego sposobu uczenia się. W związku z tym wyjścia nie ma – savoir-vivre czasem również musi być zaprezentowany w sposób uproszczony…
Więcej...

Proszę Pana…. SŁOWNIK DLA PANA

Według Oscara Wilde’a idealny mężczyzna powinien zawsze mówić więcej, niż myśli, i zawsze więcej myśleć, niż mówi. Czy dzięki temu nie tylko wejdzie na drogę do bycia… ale i będzie dżentelmenem? Co zatem winien wiedzieć mężczyzna niemal idealny – tym razem w telegraficznym skrócie?
Więcej...

Ostatnio dodane komentarze